Dil Öğrenme Geni FOXP2

Dil ediniminizde, acaba taşıdığınız genlerin bir rolü olabilir mi? Bu sorunun cevabı İngiliz bilim insanları tarafından çoktan bulundu:

dil geni

Açılımı Forkhead Box Protein P2 olan FOXP2, insanın beyninde bulunan FOXP2 geninin içindeki bir proteindir. Yapılan çalışmalar bu genin dil için çok önemli olduğunu ve düzgün dil ediniminin ve konuşmanın olabilmesi için gerekli olduğunu göstermiştir.

FOXP2 geni, bilimsel olarak ‘KE Ailesi’ denilen bir olaydan sonra keşfedilmiştir.

Britanyalı genetik uzmanları , bir aileyi üç nesil etkileyen kalıtsal bir konuşma bozukluğu hakkında 1990 yılında bir araştırmaya koyulurlar.

Kafkas göçmeni Londralı ailenin 30 üyesinin neredeyse yarısı kadarında dilbilgisi, cümle yapısı ve kelime gibi alanlardaki ciddi sorunların kalıtımsal sebeplerini bulabilmek için, tüm aile gen analizi yöntemi ile incelenir.

Oxford Üniversitesi’nden İngiliz genetik bilimci Anthony Monaco , 1998 yılında KE ailesi ile akrabalığı olmayan, fakat aynı semptomları gösteren başka bir hastanın ve KE ailesinin gen analizlerinden yola çıkarak, insanların dil edinimi üzerinde önemli bir rolü olan FOXP2 geninden, ilk defa söz eden bilim adamıdır.

2001 yılında, FOXP2 geni ve dil edinimi arasındaki ilişkiye dair araştırmalar tam olarak netlik kazandı.

Bu gen MIT’nin öncülük ettiği bir çalışmada farelere verildi. Ve bu genin verildiği fareler normal farelere göre labirentte yollarını daha hızlı buldular. Yani bu gen günlük deneyimlerimizi günlük yaşama aktarmada yani pratiğe koymada da büyük yardımı olduğu anlaşıldı.

Bilim insanlarının FOXP2 alanındaki araştırmaları hala daha devam etmektedir.

 

Kaynaklar:

http://news.nationalgeographic.com/news/2001/10/1004_TVlanguagegene.html

https://en.wikipedia.org/wiki/FOXP2

 

Formula Lingua

Dilinizin Sınırları, Dünyanızın Sınırlarıdır.

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by