Başka Uğraşların Yanında Nasıl Dil Öğrenilir?

dil öğrenmekÇok yoğun bir hayatınız var, bu sebepten ötürü dil öğrenmeye vaktiniz mi yok? Sıkça karşılaştığımız bir sorun! Bu problemi nasıl çözebileceğinize dair bir fikir edinebilmek için, iyi dil öğrenenlerin tavsiyelerini okuyun!

Anastasia Rylnikov, Teknik Çevirmen

”Eğer başka şeylerle halihazırda meşgulsek, dil öğrenmede günlük şeyleri, hep göz önünde bulundurmak, yardımcı olabilir. Kısa bir süre durup söylediklerimizin, yabancı dilde nasıl olduğunu veya o telefon konuşmasını başka bir dilde nasıl başlayıp bitirebileceğimizi düşünmek!

Örneğin bir Fransız peyniri satın alırken ya da İngilizce bir slogan gördüğümüzde, o yabancı dille aramızda bir köprü kurmayı denemek. Görmemezlikten gelmek yerine, o yabancı dil hakkında 15 saniye de olsa düşünmek. Gördükleriniz ve duyduklarınız hakkında çağrışımlar yapmak, bu şekilde edinilen bilgiler kolay kolay kaybolmuyor.”

Claudia Scaringi, Dil Blogerı ve Çevirmen- Friendly Italian

Scaringi

”İş ve boş zaman arasında bir denge oluşturmak her zaman kolay bir şey değil. Özellikle, benimki gibi esnek saatleri olan bir işiniz varsa. Birçoğu, böyle bir çalışma tarzının muhteşem olduğunu düşünüyor ama bazen daha fazla çalışmak zorunda kalabilirsiniz, ayrıca insan mola vermeyi es geçmeye de eğilimli oluyor.

Molalar ve ayırdığımız tüm dinleme zamanları, hem dil öğrenmede hem de hayatta çok önemli, çünkü beyin, biz uyurken, uzun süreli ve kısa süreli hafızalarımızda bulunan kavramlar arasında bağlar kuruyor. Bilgilerimizi ilişkilendirmek, böyle çok daha kolay. İngilizce buna ”chunking” deniliyor.

Peki, günlük hayatımızı nasıl organize edebiliriz? Çok kolay: İş-Mola-Öğrenme-Mola. Bu basit eylem zinciri, günlük hayata kolaylıkla uyarlanabilir. Daha da mı yoğunsun? İş- 10 dakika mola- 15 dakika öğrenme-10 dakika mola. Nitelik, yine her zaman olduğu gibi, nicelikten daha önemli.”

CastroGuilherme Castro, Dil Blogerı- Road to Multilingualism

”Dil edinimi sürecindeki en zor şeylerden biri de, öğrenmek için zaman bulmak, olabilir. Ama bu bence mümkün olmayan bir şey değil.

Ben dil öğrenmeyi, beni rahatlatan bir eylem olarak değerlendiriyorum. Mesela işim başımdan aşkınsa ve biraz rahatlamak istiyorsam, ilgimi çekecek bir konu hakkında olan İngilizce ya da Japonca dilindeki 10 dakikalık bir video izliyorum.

Facebook’ta zaman öldürmek yerine, rahat olduğum zamanı öğrenmekle geçiriyorum.

Ayrıca, işe gitmeden önce kahvaltı ederken kısa bir video izleyebilirim ya da kitaptan bir şeyler okuyabilirim. Burada söz konusu olan, rutinler oluşturabilmek için gereken zamanı bulmayı, kendine karşı bir görev olarak benimsemek. Zaman bulmak, kurduğunuz tüm düzene ve ayrıca günlük sorumluluklarınızı nasıl planladığınıza bağlıdır.”

Lena Konstantinidis, Dil Blogerı- Sprachenlust

Lena Kons.”İnsanların, ancak keyif aldığı takdirde öğrenmeye zaman ayırdıklarını düşünüyorum. Aynı anda bir sürü şey yapmak kolay bir şey değil ama organizasyon her şeydir.

Ben listelerin ve planların fanatiğiyim, çünkü bir bakışta her şey gözümün önünde. Böylelikle, hep az da olsa, zaman bulabiliyorum ve o zamanı , öğrendiğim dilleri yarıda bırakmamak üzere ayırıyorum.”

 

Formula Lingua

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by