Neden Bazıları Daha Hızlı Dil Öğrenebiliyor?

out_of_time_by_thicktheoFutbol oynamayı öğrenmeyi düşündüğünüzü varsayalım. Nasıl olurdu?

Muhtemelen bir futbol kulübüne üye olup hemen sonra antrenmanlara başlardınız. İlk derste paslaşmayı ve gol atmayı öğrenirdiniz ve sonra sıra oyuna gelirdi. Özetle işin teori kısmını antrenörünüz size ders sırasında ancak arada bir anlatıyor olurdu. Ayrıca takım arkadaşlarınızdan birkaç önemli pozisyonu öğrenir, birkaç ay sonra da stratejiye dair bilgiler edinirdiniz.

Bu yolun tam tersinin uygulandığını düşünün; çimlere ayak bile basmadan teoriye, stratejiye yüklendiğinizi ve ancak aylar sonra kramponları ayağınıza giyebildiğinizi.. Sizce biraz gülünç olmaz mıydı?

Şu an size garip gelen bu yolun aynısını dil öğrenmek isteyen milyonlarca insan izliyor. Fazla teori, az pratik. Ya da başka bir ifadeyle, önce teori sonra mükemmel bir biçimde cümle kurma beklentisi.

Ama futbol örneğinde de göreceğiniz üzere, bir dili ancak kullanarak öğrenebilirsiniz. Tıpkı fazla futbol oynamak gibi, dili fazla kullanarak.

 

Bir yabancı dili kullanmak nedir?

Futbolda antrenmandan sonra yapacağınız ilk şey sahalara çıkıp oynamaktır, işte bu izlenen yol da, yabancı dilde tam olarak ‘konuşma’ya tekabül ediyor.

Çünkü konuştuğunuz zaman aslında dinlediğinizi anlama, kelime ve dil bilgisi tekrarı da yapmış oluyorsunuz. Bir kelimeyi ezberlemek uğruna, binlerce defa kendi kendinize tekrarlamak yerine, onu söyleyip gerektiği yerlerde not alabilirsiniz. Bir süre sonra siz de fark edeceksiniz ki, bir kelimeyi ezberlemek için onu 50 kere tekrarlamak yerine, sadece 5 kere gerektiği yerlerde kullanmak kelimenin hafızanızda yer etmesi açısından çok daha etkili bir yöntem. dil öğrenirken pratik yapmak

Çünkü aslında tek gereken şey kelimeleri bir bağlam içerisinde öğrenmeniz, başka bir deyişle kelimeler arasındaki ilintileri keşfetmeniz. Örneğin ‘ben futbol oynuyorum’ derken, ‘futbol‘ ve ‘oynamak‘ arasında kurduğunuz anlamsal bağlantı gibi.

Bir yabancı dili kullanmak, kelimeleri defalarca tekrarlayıp ezberlemeye çalışmak olmadığı gibi sürekli dil bilgisi çalışmak da değildir. Almancada geçmiş zamanı öğrendiğinizi varsayalım, o zaman yapmanız gereken en temel şey, kuralı kavradıktan sonra mümkün olduğunca geçmiş zamanda cümle kurmak. Yanlış cümleler kursanız, arada tökezleseniz bile önemli değil, bir ana dil konuşmacısı tarafından düzeltildiğiniz sürece hatalarınız kendiliğinden düzelecektir.

Dili kullanarak öğrenmek her ne kadar zor gibi gözükse de, teori üzerinden öğrenmeye çalışmaya nazaran çok daha etkili olacaktır. Bu bakımdan kendi kendinize sadece dil bilgisi kitaplarına gömülmek yerine, o zamanı ana dil konuşmacıları ile pratik yaparak geçirmeniz yabancı dili daha hızlı öğrenmenizi sağlayacaktır. Yabancı dil öğrenirken teori ve pratiği bu şekilde harmanlayın.

 

En önemli bileşen: Hata

Ancak dili kullandığınız takdirde hata yaparsınız. Bu da birçok insanın yabancı dil öğrenirken konuşmak konusunda çekingen davranmasının en temel sebebi.

hataHata kötüdür, hata utanç vericidir, ‘Aman Tanrım konuşurken yanlış artikel kullandım!’. Hayır, bunları bir kenara bırakın. Hata değerlidir, hata size çok şey öğretir ve hatasız dil öğrenilmez.

Bu yüzden teoriyi harika bir şekilde öğrendikten sonra iş pratik yapmaya gelince hemen hatasız bir şekilde konuşmaya başlayabileceğinizi asla düşünmeyin.

Hata yapmak dil öğrenmenin en kestirme yoludur.

 

Bir dili kullanarak nasıl öğrenirim?

Dili kullanmanın öneminden bolca bahsettik, umarız ki siz de kani olmuşsunuzdur. Peki şimdi ne yapmak gerekiyor?

Profesyonel bir yabancı eğitmenle ‘az teori ve bol pratik’ yöntemini izleyerek öğrendiğiniz yeni dil kurallarını, kelimeleri konuşarak pekiştirebilirsiniz. Burada önemli olan, odağınızın ezberden daha ziyade konuşmaya yönelik olması, tüm öğrenilenlerin bir bağlam içinde zihninizde yer alması ve ayrıca siz tüm bunları yaparken ana dil konuşmacısının yaptığınız hataları düzeltmesi.

 

Sonuç: Dil kullanılarak öğrenilir, dili hızlı öğrenenler de bu yöntemi izliyor!

Bazı insanlar yabancı dillere daha çok ilgi duyabilir, bunun için daha çok zaman harcayabilir ama bunlar aslında dili hızlı öğrenenlerle yavaş öğrenenler arasındaki gerçek fark değil. Dili hızlı öğrenenlerin yavaş öğrenenlerden farklı olarak yaptığı tek şey, yukarıda değindiğimiz yöntemi izlemek, yani dili kullanmayı denemektir.

 

Profesyonel bir yabancı eğitmenle beraber, bu şekilde dil öğrenmek istiyorsanız sizi buraya alalım (görsele tıklayın!):

yabancı akademisyenlerle özel dersler

Formula Lingua

Dilinizin Sınırları, Dünyanızın Sınırlarıdır.

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by