Canlı Sanal Sınıf Ortamında Dil Öğrenmek

Canlı Sanal Sınıf Ortamında Dil Öğrenmek

 

Yabancı dil öğrenmek istiyor ama bunun için zaman bulamıyor musunuz? Bir dil kursuna gidip gelmek için trafikte saatlerce zaman harcamak sizin için de son derece zor mu? O zaman canlı sanal sınıf ortamında yabancı dil öğrenmenin nimetlerinden size bahsetmek isteriz. İlk olarak basit ve önemli bir soru ile başlayalım….

Canlı Sanal Sınıf Nedir?

Sanal kelimesi gerçek bir şeyin simülasyonu anlamına geldiği gibi, aynı geleneksel yüz yüze sınıflardaki gibi uzaktan öğrenim gören öğrenciler için uygun bir iletişim ortamı sağlayan internet üzerinden simüle edilmiş bir sınıflardır.

Sanal sınıf, öğrencilerin dünyanın her yerinden sınıfa katılmalarına olanak tanır ve gerçek bir sınıftaymış gibi benzer bir öğrenme deneyimini sağlamayı amaçlar.

Bir üniversitede, dersler planlanır, öğrenciler zamanında gelir; öğretmenlerini bulurlar ve siyah veya beyaz tahta, LCD projektör ya da isteğe bağlı olarak videolu bir televizyon ekranı ile eğitim alırlar.

Aynı şekilde sanal sınıfta, öğretmenlerin ve öğrencilerin internet üzerindeki bir ağa bağlı bilgisayarları kullanarak birbirleriyle etkileşimde bulunduğu planlanmış, çevrim içi, öğretmen liderliğinde sürdürülen bir eğitim oturumudur.

 

Sanal bir sınıf, dünyanın her yerinden öğrencileri çevrim içi olarak bir araya getirirken, yerinde öğretim / eğitim programlarının seyahat, zaman ve masraflarını önemli ölçüde azaltır.

 

Ne işe yarar? Ne şekilde kullanılır?

Canlı yayın ve etkileşim öğretme-öğrenme sürecini yaratma ve yönetme sürecinin tamamına hitap eden bir çözüm olarak kullanılabilir. Seminer, çevrim içi tartışma veya şirketteki çalışanlara yönelik canlı öğretim-öğrenme etkinlikleri öğretmen ve öğrenci etkileşimini kolaylaştırır.

Geleneksel bir sınıfta öğretmen ve öğrenciler sınıfta hazır bulunurken, aynı şekilde katılımcılar da sanal sınıfta hazır bulunurlar. Geleneksel sınıfta olduğu gibi birbirleri ile sohbet edebilirler ve konuşabilirler. Benzer şekilde, geleneksel metotta olduğu gibi sunum yapan kişi beyaz tahta kullanır, notlar / kaynaklar verir ve sunum yapar.

 

Canlı sanal sınıf içi etkileşim ve iletişimi artırır ve geliştirir, bu bakımdan özellikle dil eğitiminde kullanıldığında, dil öğrenme sürecindeki öğrencilerin daha çok pratik yapmalarına ve dinlediğini anlama alanında becerilerini geliştirme imkanı tanır. Canlı sanal sınıf ortamındaki bir dersin, gerçek sınıf eğitimine kıyasla daha görsel olmasından dolayı da dersin verimi artar.

 

Sanal Sınıfın Avantajları

  Coğrafi engellerin kaldırılması (her yerde öğrenim)

  Sanal bir sınıf, öğrencilerin ve öğretmenlerin bilgisayar ve internet bağlantısı olması şartıyla dünyanın herhangi bir yerindeki bir canlı eğitim oturumuna katılmalarına olanak tanır.
   

   Oturumlar kaydedilebilir

   Öğrenciler geleneksel sınıf temelli bir eğitim oturumunu kaçırırsa, gerçekleşen dersi tekrar öğrenmeleri için çok az fırsatları olur. Sanal bir sınıfta oturumun kaydedilmesi olanağı vardır; bu nedenle öğrenciler veya öğretmenler kaydettikleri bu oturumları daha sonra tekrar seyredebilirler. Öğretmenler de kendi veya meslektaşlarının performansını gözden geçirme fırsatı bulurlar.
    

    Daha hızlı organize edilir

    Eğitim geleneksel sınıfa nazaran daha hızlı organize edilebilir. Dersliklerin ve projektörlerin önceden rezerve edilmesi gerekmez, materyallerin dağıtılmasına gerek yoktur. Katılımcılar oturumun yapılacağı mekâna gitmeyecekleri için oturumların zamanlaması veya yeniden planlanması daha kolaydır.
     

     Bire bir iletişim

     Sanal sınıf ortamında, öğrenciler öğretmenle ve birbirleriyle konuşabilir. Bu iletişim geleneksel bir sınıftaki iletişime oldukça yakındır. Hatta özellikle yabancı dil öğrenenlere daha çok konuşma pratiği ve de dinlediğini anlama becerilerini geliştirme fırsatı sunmaktadır.

      

     Canlı Sanal Sınıfta Daha İnteraktif Dersler

      

      Senkronize Öğrenme

      Bu tür öğrenme sürecinde, öğrenciler ve öğretmenler birbirlerine gerçek zamanlı olarak bağlanır ve birbirleriyle etkileşim kurarlar. Bu öğrencilerin sorularına cevap buldukları önemli bir süreçtir. Eğitmenlerle ile etkileşim, öğrenme sürecini ilginç kılmakta ve zenginleştirmektedir.

      Canlı Ses-Video Desteği

      Ses ve video desteği sanal sınıfta e-öğrenme sürecine katkıda bulunur. Sesli konferans ve web kamerası aracılığıyla videolar paylaşabilir. Ayrıca, metin tabanlı sohbet-sözlü etkileşim için çeşitli araçlar mevcuttur. Öğretmenler kendi ses ve görüntülerini paylaşabilir, böylelikle öğrencilerle bire bir ilişki kurabilirler. Bu, öğrencilere pedagoji yöntemleri hakkında güven verir ve öğretmenlerin öğrencilerle etkili bir şekilde iletişim kurmasını sağlar.

       Oturum Kaydı

       Tüm sınıf oturumu video formatında kaydedebilir. Bu özellik, devamsızlık yapan öğrenciler için son derece yararlıdır. Bu şekilde, öğretmenlerin derste anlattığı kaydı izleyerek anlayabilirler. Ayrıca, öğrenciler tekrar amaçlı kayıtları kullanabilirler.

       Beyaz Tahta

       Beyaz Tahta, sanal sınıfta grafikler veya şemalar çizmek için bir araç olarak kullanılır ve geleneksel kara tahta metoduna bir alternatiftir. Öğretmen, soyut kavramı görsel olarak açıklamak istediğinde kullanışlıdır. Yabancı dil eğitiminde ise, dilin dil bilgisi yapısının görsellerle açıklanması, yazım kurallarının gösterilmesi, derslerdeki yeni öğrenilen önemli kelime gruplarının not alınması gibi birçok alanda son derece faydalıdır.

       Öğrenme Kaynaklarının ve / veya Masa Üstü Ekranın Paylaşılması

       Sanal sınıfta kaynak paylaşımı özelliği, öğretmenlerin çeşitli konularda ders verirken öğrencilerle gerçek zamanlı olarak farklı formattaki içerikleri paylaşmalarını sağlar. Bu kaynak paylaşım özelliği, MS Word, MS Excel, PowerPoint Sunumları, PDF dosyaları, flash sunumları, flash videoları vb. çeşitli dosya biçimlerini destekler. Öğretim sırasında öğretmenler, tüm işlemleri veya belirli bir uygulamayı masaüstünden paylaşabilir. Bu kaynak paylaşım özelliği, notlar, açıklayıcı videolar gibi çeşitli ders materyallerini paylaşmak için son derece yararlıdır. Bu tür destekleyici ve bilgilendirici ders materyalleri ile öğrenme ilginç hale gelir ve interaktif bir deneyim kazandırır.

        

        

Yorumlar

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by