Dil Kursları Neden İşe Yaramıyor?

Dil Kursları Neden İşe Yaramıyor?

Çoğunuzun mutlaka düzenli olarak gidip dili öğrenmek adına fazla bir fayda bulmadığı bir dil kursu tecrübesi vardır. Özellikle dili belli bir amaç doğrultusunda, hızlı bir şekilde öğrenmek isteyenleri dil kursları ne yazık ki pek tatmin etmiyor. Hatta sınıf ortamında yabancı dil öğrenme sorunu ilköğretim sıralarına kadar varıyor. Peki, neden okulda ya da kursta bir dil tam olarak öğrenilemiyor?

Sorun 1: Sınıflar çok kalabalık

8-10 kişilik bir sınıf her ne kadar göze pek kalabalıkmış gibi gelmese de aslında dil öğrenmek için yüksek bir sayı. Herhangi bir kursta, başlangıç seviyesindeyseniz dilin kurallarına vb. dair genel bilgiler edinebilirsiniz ama 1,5 saatlik bir derste 10 kişilik bir sınıfta sizin söz alıp derste aktif bir şekilde cümle kurabilmeniz, yani öğrendiklerinizi hayata geçirmeniz birkaç dakika ile kısıtlı olacaktır.

Ayrıca kalabalık bir sınıfta herkesin içinde yanlış bir cümle kurmak ya da bir telaffuz hatası yapmak cesaretinizi kırabilir. Bu sebepten ötürü sınıf ortamında daha da kabuğunuza çekilebilirsiniz.

Özetle kalabalık bir kurs, size yabancı dili aktif bir öğrenme ortamı ne yazık ki sağlayamaz.

Sorun 2: Dili öğrenmek yerine sürekli dil bilgisi çalışılıyor

Ana dilinizi doğal yollarla öğrendiniz, kimse size özne nedir, yüklem nedir ya da fiil nasıl çekiliyor diye ders vermedi. Siz o dille kuşatılmış bir ortamda, sürekli olarak dinleyerek ve kendinizce denemeler yaparak (bebekken ‘ıngaa’ diye bağırmanız bile bu denemelere buna dahil) 3 yaşına geldiğinizde artık dili tamamen öğrendiniz ve şu an ana dilinizi öğrenmeye de hala devam ediyorsunuz..

Şimdi sıra bir dili yapay olarak öğrenmeye geldi. Artık bir yetişkin olduğunuz için bir şeyi öğrenmeden önce, o şeyin mantığını kavramanız gerekiyor, bu yüzden dilin sistemini ‘çözmeniz gerekiyor’.

Bu da dil bilgisi öğrenmeniz ve hatta o dile ait olan en küçük parçacıkları, yani kelimeleri,  zihninize yerleşmeniz gerektirdiği anlamına geliyor. Kelime listeleri, kalın dil bilgisi kitapları ve öğretmeninizin verdiği ‘worksheet’ dilin mantığını kavramınız için çok önemli ama dili özümseyip onu ‘doğallaştırma’nız için dili kullanmanız, o dilde dinleyip o dilde konuşmayı denemeniz gerekiyor.

Aslında 1. Sorunumuz ile 2. Sorunumuz birbirine yine bağlı! O da dili aktif öğrenememe! Kurslarda yaşanan en büyük sorunlardan biri de dili konuşmak yerine, dil bilgisine boğulmak. Dengeli bir dil eğitim programını uygulayamamak, oysaki dil dersini sürekli dil bilgisi kuralları öğreterek matematik dersine çevirmek, dille aramıza bir mesafe koymamıza neden oluyor. Ama dil matematiksel yapısının yanı sıra, iletişimimizi sağlayan sosyal bir araç aynı zamanda. Cümle kurmadan, dinlemeden ve iletişime geçmeden özümsemek mümkün değil!

Sorun 3: Dil kursları yavaş ilerliyor

Dil kurslarının yavaş ilerleme sebebi yine sınıfın kalabalık oluşu, herkesin aktif bir şekilde öğrenememesi ve dil eğitim programının gidişata göre güncellenememesi gibi birçok sorundan kaynaklanıyor. Kursta derse katılamadığınız bir gün aslında çok fazla şey kaçırmamış oluyorsunuz, çünkü kurslarda dilde dönüm noktası teşkil eden şeyleri gerçekten öğrenip uygulama fırsatı sınıflarda yakalanamıyor. Bu da zaten pek de bir şey öğrenmediğiniz kursta daha da isteksiz olmanıza sebep olabiliyor. Kalabalık kurslar bu sebepten ötürü sizin için para ve zaman kaybı demek oluyor.

Ne yapmak lazım?

Ezberci ve sizi sürekli ‘sınayan’ ama hatalarınızı düzeltmeyen bir eğitim sistemi, eğitmenin ve eğitim materyallerinin yeterliliği ve kursun size uygunluğu gibi daha aslında sayamayacağımız bir sürü sorun dil kurslarında karşımıza çıkıyor. Önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi (Yabancı Dili Hızlı Bir Şekilde Öğrenmek için Yapmanız Gereken 5 ŞeyYabancı dili akıcı bir şekilde konuşabilmek için izlemeniz gereken adımlar) mümkün olduğu kadar aktif bir şekilde dili öğrenmeyi tercih etmelisiniz.

Bir dili sıfırdan öğrenmek amacındaysanız, kötü bir dil kursu tecrübesi, dili öğrenme isteğinizi kırabilir. Bir dili öğrenirken özel ders almanız ya da en fazla 3-4 kişilik gruplarda ana dilinde eğitim veren bir profesyonelle çalışmanız ve dil eğitimi programınızın hedef odaklı bir şekilde size uygun materyallerle gerçekleşmesi yukarıda saydığımız sorunları size yaşatmayacaktır. Biraz sizin çabalarınız da ilerleme kaydetmenizi daha da kolaylaştıracaktır!

dil-kurslari

      Formula Lingua

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by