Dil Öğrenenlerin İzlemesi Gereken 10 Önemli TED Konuşması

TED KONUŞMASIDil öğrenirken biraz TED konuşması dinlemeye ne dersiniz? Bilim, tarih ve eğitim gibi birçok alana dair, alanında uzman kişilerin bilgilendirici konuşmaları ufkunuzu oldukça açabilir ve merak ettiğiniz birçok konu ile ilgili bilgi edinmenizi sağlayabilir. Dil öğrenirken de, dillerin tarihinden, dillerin anlam ve önemine değinen farklı konuşmaları izlemek, bu süreçte mutlaka size ışık tutacaktır.

Bu sebepten ötürü size, dili konu eden 10 önemli TED konuşmasını aktarmak isteriz:

 

size Tavsiyelerle dolu Birkaç ted konuşması

 

  • Öğrenmeyi öğrenmek:

Belki de işe ilk olarak nasıl öğreneceğinizi keşfederek başlamanız lazım. Barbara Oaekley de bu konuşmasında bize bunu anlatıyor:

 

  • İnsanlara kendimizi dinletecek şekilde nasıl konuşabiliriz?

Bu konuşmada aslında yabancı dil öğrenmeye dair dolaylı bir içeriğe sahip. Ama bir dil öğrenirken konuşma becerilerinizi geliştirmeniz açısından son derece faydalı. İletişim uzmanı Julian Treasure, konuşma bariyerlerini nasıl aşacağınıza dair size parlak fikirler verecek:

  • Hızlıca dilin üstesinden gelmek

Benny Lewis hikâyesinden çok etkileneceksiniz! Dil öğrenmek sandığınızdan çok daha basit olduğuna bu konuşmadan sonra kesinlikle emin olacaksınız:

  • Basit bir metotla herhangi bir dil öğrenmek

Scott Young and Vat Jaiswal bir yıl boyunca 4 farklı ülkede yaşayarak 4 dil öğrendi ama hiç İngilizce (ana dillerini) konuşmadan! Onların yöntemlerini uygulamak herkes için uygun olmayabilir, ancak yabancı dil öğrenmeye dair size önemli ipuçları verecek:

 

Dil edinimi ve zihinsel faydaları

 

  • Diliniz sayesinde paradan tasarruf edebilir misiniz?

Bu sefer konu para! Dil öğrenmek hiç kuşkusuz kariyerinizi ve geleceğinizi etkiliyor. Davranışsal ekonomist Keith Chen de, daha fazla para tasarrufu ile güçlü bir geleceğin dil ile olan bağlantısına dair bize fikirler veriyor:

  • Dil dehası bebekler

Washington Üniversitesi, Öğrenme ve Beyin Bilimleri Enstitüsü başkanı Patricia Kuhl, bebeklerin dinleme yoluyla nasıl dil öğrendiğini anlatıyor. Özellikle bir bebeği olanlara mutlaka izlemesini tavsiye ederiz:

  • Dil insanlığı nasıl dönüştürdü?

Biyolog Mark Pagel iletişimin evrilişini ve dilin aslında bir ‘toplumsal teknoloji’ye dönüşmesini bize anlatıyor.

 

Dili Savunmak

 

  • İngilizcede ısrarcı olmayın!

Acaba Einstein TOEFL sınavını başarıyla geçebilir miydi? Uzun yıllar İngilizce öğretmenliği yapmış Patricia Ryan’ın, İngilizcenin ve çevirinin olanaklarına dair bize anlatacakları dinlemeye değer:

  • Dünyadaki 7000 dili nasıl koruyabiliriz?

Teknolojiyi biraz da yok olmak üzere olan dillerin lehine kullanınca neler olur, Michael Quinlan’dan öğrenmek ister misiniz?

  • Dil bariyerini aşmak

Tim Doner’i Youtube’daki viral videosundan belki de tanırsınız, hani şu 20 dil konuşabilen 17 yaşındaki çocuk! İşte ta kendisi bize bu sefer dil öğrenmenin anlamana dair düşünmemizi de sağlıyor.

Neydi dil öğrenmenin anlamı?

 

Formula Lingua

Dilinizin Sınırları, Dünyanızın Sınırlarıdır.

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by