Dil öğrenmenin en zor anları ile nasıl baş edilir?

Hata

Yeni bir dil öğrenirken, bu hataları yapmadan olmaz!

  1. İlk yanlış telaffuz

Gözbebeğidir. İlk yanlış telaffuzunuzu da yaptıysanız, dil öğrenmenin zorlu yolculuğuna ilk adımınızı attınız demektir. Panik yapmaya hiç gerek yok.

Karşı taraf anlamayıp söylediğinizi tekrarlamanızı isterse motivasyonunuzu kaybetmeyin, o anlayana kadar deneyin. Sizi zaten mutlaka düzeltecektir.

  1. İlk yanlış tercüme ve sözcük kullanımı

Henüz öğrenme aşamasında olduğunuz bir dilde, metin yazdınız ya da bir konuşma yapmadan önce sözlüğe başvurdunuz ama bu kullandığınız sözcük başka bir anlama daha geliyor ya da sizin vermek istediğiniz anlama doğru bir karşılık değil. Gerçekten zor bir durum, kabul ediyoruz.

Eğer karşı taraf, yanlış kullandığınız sözcüğü duyar duymaz ya da okur okumaz, katıla katıla gülerse kendinizi kötü hissetmeyin, bu aşamalardan herkes geçiyor. Karşı taraf mutlaka sizi düzeltecektir, kelimenin doğrusunu söyleyecektir. Eğer siz bu hatayı yapmasaydınız, yanlış bir şekilde o kelime hafızanızda hep yer alacaktı! Amaç motivasyonu kaybetmeden, hatalardan ders çıkarmak!

  1. Grup konuşmasındaki gerilimli anlar

Mesela bir arkadaş grubunda ya da bir iş toplantısındasınız ve etrafınızdaki kimseler, sizin henüz öğrenme aşamasında olduğunuz dili harika bir şekilde konuşuyorlar. Dikkatle dinlemeye çalışıyorsunuz, meseleyi aşağı yukarı anlıyorsunuz ama gel gelelim konuşmaya katılma sorununa! Konuşmaya katılmak sizin için tam bir dert, belki diyeceğiniz önemli şeyler var arada ama siz o konuşma hızına yetişemiyorsunuz. Beyninizde cümleyi kurma süreniz zaten 5 dakika kadar sürüyor ve de siz tam söyleyecekken konu kapanıyor! Üzülmeyin, zamanla bu durum düzelecek. Siz yine de, medeni cesaretinizi toplayın ve cümleyi olduğu gibi söyleyiverin zamanına bakmadan!

  1. İlk telefon konuşması

Telefon konuşması, yabancı dilde yüz yüze konuşmaya benzemez. İnsan nedense inanılmaz bir stres yaşar ve söyleyecekleri birbirine girer. Çünkü o dilde konuşan insanın yüzünü görmeyince, ne dediğini anlamak daha da zorlaşır. Tane tane sizinle konuşulmaz, sesi tam alamazsınız vb. Size mutlaka telefon konuşması öncesi bir ön hazırlık yapmanızı öneririz, eğer ilk telefon konuşmanız tam bir felakete dönüşürse de, yine bunun gayet doğal bir durum olduğunu bilin ve öğrenmeye devam edin!

Formula Lingua

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by