Dil Öğrenmek için Gerekli Motivasyonu Nasıl Kazanabilirsiniz?

dil öğrenme movivasyonuDil öğrenmek istiyor ama bir türlü harekete geçemiyor musunuz? Koca koca dil bilgisi kitapları, listelerce ezberlenecek kelimeler ve zar zor kuracağınız cümleleri de düşününce dil öğrenmek gözünüzde mi büyüyor?

Aslında bütün dert, dil öğrenmek için yeterli motivasyona sahip olmamanız. Ya da en baştaki motivasyonunuzu ilerleyen zamanlarda kaybetmeniz, bunun sebebi de çoğunlukla dil öğreniminde sonuca ulaşmanın kısa zamanda olmaması. Oysa ki bir ayda dil öğrenmek ne kadar kolay olurdu değil mi?

Dil öğrenmeyi kolaylaştıran çeşitli teknikler mutlaka mevcut ama yine de bir dili tam olarak öğrenene kadar motivasyonunuzu kaybetmemeniz gerekiyor!

  1. Hemen bir seyahat planı yapın!

Öğrenmeye başladığınız dilin konuşulduğu ülkeye 3 ay sonrasına bir seyahat planı yapın. Örneğin Fransızca öğrenmeye başladıysanız, bu yaz Nice’e bir seyahat planı yapabilirsiniz! Ama döndüğünüzde motivasyonunuzu biraz kaybetme ihtimaliniz olabilir, o bakımdan olabildiği kadar seyahat edin.

  1. Gerçekçi hedefler!

Eğer IELTS, TOEFL ya da Test DaF gibi geçmek zorunda olduğunuz bir sınav yoksa, mutlaka kendinize hedefler koyun. Hedef koymak dil öğrenme konusunda oldukça teşvik edicidir ama şimdi öğrenmeye başladığınız dili de, 3 ay sonra akıcı bir şekilde konuşabileceğinize dair bir plan yapmayın. Adım adım ilerleyeceğinizi göz önünde bulundurun. O bakımdan haftalık, aylık ya da yıllık olacak şekilde gerçekçi hedefler koyun.

  1. Dil öğrenmenizin sebebi tam olarak nedir?

Dil öğrenmek için herhangi bir sebebiniz yoksa, kendinize bir an önce bir sebep bulmanız gerekiyor.

Örneğin aşk! Eğer yabancı bir sevgiliniz varsa, dil öğrenmek için sebep aramanıza hiç gerek yok!

Bunların dışında size söyleyebileceğimiz sebepler şunlar olabilir:

  • Arkadaş çevrenizde o dili konuşanlar var
  • Ebeveynlerinizden ya da arkadaş çevrenizden biri o dili konuşuyor.
  • O dilin konuşulduğu ülkeye seyahat ediyorsunuz.
  • O dilin konuşulduğu ülkenin tarihine, kültürüne özel bir ilginiz var
  • Uluslar arası bir alanda çalışıyorsunuz, müşterileriniz, patronlarınız vb. yabancı.

Eğitim ve iş imkanları açısından yurtdışında yaşama kararı verebilirsiniz. Bu da gayet geçerli bir sebep! Size kendinize yukarıdaki gibi sebepler bulmanızı ve o dilin konuşulduğu ülkeye de kısa süreli de olsa yerleşme planı (Erasmus, proje vb.) yapmanızı öneririz.

  1. Konuşmak!

O dilde 2 kelime de olsa konuşmak en iyi motivasyon kaynağıdır! Mutlaka öğrendiğiniz dilde konuşmalar yapabileceğiniz birileri olmalı!

  1. İmkanları arttır!

Artık o dilde (anlamasanız bile) filmler izlemenin, şarkılar dinlemenin vakti geldi. Duyacağınız tek bir kelime bile motivasyonunuzu arttıracaktır. Ayrıca ‘Dil Öğrenmenize Yardımcı Favori Podcast’ler yazımızı okuyabilirsiniz!

Motivasyonunuz bol olsun!

Formula Lingua

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by