Yabancı dilde dinlediğinizi daha iyi anlamanın yolları

Yabancı dilde dinlediğinizi daha iyi anlamanın yolları

Breaking Bad veya Games of Thrones’u izlerken geçen diyalogları anlamada sorunlar mı yaşıyorsunuz? Yurtdışındayken, bir yabancı sizinle hızlı konuştuğunda, o diyalogdan kopup ara ara uzaklara dalıyor, öğrendiğiniz dilde haber bültenlerini izlemeye çalışırken söylenenlerin ancak yarısını mı anlayabiliyorsunuz?

Dinlediğini anlayamamak, bazen o dilde konuşmaktan daha büyük bir sorun olabilir, çünkü konuşurken kendi bildiğimiz kelimeleri kullanırız ama karşı taraf konuşunca, kendi kelimelerini seçme özgürlüğü bu sefer ona aittir, bu yüzden hiç bilmediğimiz ve kullanmadığımız kelimelerle karşılaşabiliriz. Ayrıca ana dil aksanına henüz alışmamış olmaktan ve de konuşma hızından ötürü, dinlediğinizi anlama sorunu daha da ciddi bir boyuta gelebilir.

Size, yabancı dil öğrenirken, dinlediğinizi anlama sorununuzu nasıl azaltabileceğinize dair tüyolar veriyoruz. İster Almanca, ister İngilizce ya da Fransızca öğrenin, bu tavsiyeleri mutlaka uygulamanızı tavsiye ederiz:

Dili olabildiğince dinle

En başta dili aktif bir şekilde dinlemekten bahsedeceğiz. Müzik dinlerken ya da film, dizi izlerken, alt yazılı da izleseniz, mutlaka kulağınızı verin. Dinlediğiniz şarkıda ya da bir film sahnesinde geçen sözleri yakalamaya ve bazı kelimeleri seçmeye çalışın.dinlemenin yolları

Bir de pasif dinleme şekli var, araba kullanırken ya da spor yaparken, yani başka bir şeye konsantrasyon sağlamanız gerektiği durumlarda, bu derecede dikkat vermeden dinleyebilirsiniz. Pasif dinleme, aktif dinleme kadar etkili değildir ama yine de alışkanlık kazanmak ve dili günün bir parçası haline getirmek için uygulanabilir.

Videolar izle

Video izlemenin ne kadar faydalı olacağına yukarıda da değinmiştik ama sonuçta video izlerken de dikkat etmemiz gereken hususlar var.

Video izlerken, söylenenlere dikkat etmeniz ve anlamaya çalışmanız gerekiyor. Bu aslında çok kolay olmayan bir şey, izlerken anlamaya çalışmak sizi strese sokabilir. O bakımdan video izlerken mutlaka yavaş yavaş ilerleyin. Mesela 1 dakika dinleyin, kelimeleri seçmeye çalışın, duyduğunuz ama anlamadığınız kelimelere (eğer büyük bir anlama sorunu yaratıyorsa, sürekli geçiyorsa) sözlükten bakın ve sonra videoyu durdurun. Bu tarz durumlarda, videoyu yavaşlatmayı da tercih edebilirsiniz, Youtube’da ve dinlediğini anlama tüyolarıbir sürü video oynatıcısında böyle bir olanak var.

Videoyu eğer alt yazılı izliyorsanız, alt yazılı ayarlarını 2 saniye geç ayarlayın. İlk olarak duyup anlamaya çalıştıktan sonra alt yazılıyı görün. Çünkü hem alt yazıyı okumak hem de dinlediğini anlamak için gerekli konsantrasyonu sağlamak kolay değildir. Siz dinledikten sonra, altta beliren yazı, sizin cevap anahtarınız rolünde olsun.

En sonunda ise, bu şekilde (2 saniye geç gelen alt yazılarla) izlediğiniz videoyu, daha sonra alt yazısız olarak tekrar izleyin.

Yabancılarla Konuş!

Ana dil konuşmacıları ile mutlaka diyalog kurmaya çalışmanız gerekiyor. Diyalog da bir dinleme çalışmasıdır, konuşmaya çalışırken aynı zamanda dinlediğinizi anlama yetiniz de gelişir. Diyalogun içindeyken, anlama sorunu yaşadığınız durumlarda, karşı tarafı durdurabilir ve daha yavaş konuşmasını rica edebilirsiniz. Eğer böyle imkan yoksa, yine de dinlemeye çalışın, çünkü karşı tarafın vücut diline, vurgularına dikkat edin ve duyduğunuzu anlamaya konsantrasyon sağlamaya çalışın.

Formula Lingua

”Dilinizin sınırları, dünyanızın sınırlarıdır.”

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by