En iyi 15 Çevrim içi Sözlük

10 en İyİçevrimiçisözlük (2)

Yeni bir dil öğrenirken mutlaka başvurabileceğiniz bir sürü çevrim içi sözlük var. Ama bu sözlüklerden hangilerinin kelime haznesi daha fazla ve hangisine güvenmeli?

Sizin için en iyi sözlükleri listeledik.

 • Dict.cc

Dict.cc çok zengin bir sözlük, birçok dile yer veriyor. Bu bakımdan en iyi sözlükler arasında yer alıyor, özellikle Almanca ve İngilizce başta olmak üzere Avrupa dillerinde oldukça başarılı.

http://www.dict.cc/

 • Google Translate

Eğer dil öğrenmeye yeni başladıysanız, yani temel kelimelerin ve/veya basit cümlelerin çevirilerine ihtiyaç duyuyorsanız Google Translate’i kullanabilirsiniz. Yalnız Google Translate’in fiil çekimi gibi bazı dil bilgisel alanlarda hata yapması çok kolay olduğu için karmaşık cümlelerde kullanmanız pek doğru değil!

https://translate.google.com.tr

 • Zargan

Türkçe-İngilizce sözlükler arasında belki de en iyisi, en detaylısı. Sözcüklerin kullanım alanları, terminoloji, deyimler gibi birçok detaya yer veren Zargan İngilizce öğrenenler için iyi bir seçenek.

http://www.zargan.com/

 • Tureng

Tureng Türkçe-İngilizce sözlükler arasında en iyilerden biri, bunun dışında Almanca-İngilizce, Fransızca-İngilizce gibi başka çeviri seçenekleri de var.

http://tureng.com/tr/almanca-ingilizce

 • Pons

Pons genelde Almanca öğrenenler tarafından tercih edilen bir sözlük ama başka dil seçenekleri de var. Ayrıca Google Translate gibi metin çevirisi olanağı da mevcut.

http://en.pons.com/translate

 • beluka.de

Almanca -Türkçe alanında fazla bilinmeyen ama iyi bir çevrim içi sözlük, gerçekten çok detaylı, hemen hemen her arattığınız Almanca veya Türkçe kelimenin çevirisi var. Ayrıca deyimlere, kelimelerin kullanım alanlarına da yer veriyor.

http://www.beluka.de/

 • Free Dictionary

Çok zengin bir site, tek kelimeyle harika! Aradığınız kelime ile ilgili sadece çeviri değil, aynı dildeki açıklamalarını, kullanımını anlamak için örnek cümlelerini de burada bulabilirsiniz. Almanca, Fransızca, İngilizce, Türkçe gibi birçok dil de var.

http://www.thefreedictionary.com/

 • sozluk.net

Çok dilli sözlükler arasında gayet iyi bir yere sahip, oldukça zengin. Sadece başlangıç düzeyinde olanlar değil, daha terminolojik alanda olan ve karmaşık anlamlı kelimeler de yer alıyor. Aradığınız kelime çok anlamlı ise mutlaka yer veriliyor.

http://www.sozluk.net/

 • Wiktionary

Türkçe seçeneği fazla gelişmemiş olan ama yine de dil öğrenirken işinize yaracak bir sözlük. Almanca, İngilizce ve Fransızca gibi sık kullanılan dillerdeki çevirileri ve bunun yanı sıra kelimelerin eş-zıt anlamları, açıklamaları, kullanım alanlarına dar oldukça tatmin edici. Wiktionary gittikçe gelişiyor.

https://tr.wiktionary.org

 • dictionary.com

Özellikle İngilizce alanındaki en iyi sözlüklerden biri.  Kelimelerin kökenine kadar bizi bilgilendirmesi de oldukça ilginç ve hoş. Türkçe çeviriye de verilmiş, ayrıca kelimelerin eş anlamlıları da mevcut. Çok çok iyi bir sözlük kesinlikle!

http://www.dictionary.com/

 • Cambridge Dictionary

Cambridge ismini duyunca zaten insan bu sözlüğe hemen güveniyor. Kelime haznesi oldukça geniş, bu sözlükte de arattığınız kelimelerin yan anlamlarını, kullanım şekillerini örnek cümlelerle bulabilirsiniz. Tavsiye edilir!

http://dictionary.cambridge.org/

 • Oxford Dictionary

Oxford’un çevrimiçi sözlüğü de kelime açısından oldukça zengin, İngilizce-İngilizce çeviri alanında harika ama başka dillerde çeviri yapmak isterseniz bir hesap oluşturmanız gerekiyor, bu arada Türkçe çeviri sözlükte yok. Yine de kullanımından emin olmadığınız İngilizce kelimeler için kullanabilirsiniz.

http://www.oxforddictionaries.com/

 • Meriam-Webmaster

İngilizce alanındaki zengin ve detaylı açıklamalara yer veren sözlüklerden biri daha. Türkçe çeviri imkânı olmasa bile mutlaka deneyin, İngilizce-İngilizce alanında çok işinize yarayacak.

http://www.merriam-webster.com/

 • leo.org

İngilizce ya da Fransızca biliyor ve Almanca öğrenmeye başladıysanız Leo’yu mutlaka kullanın. Kelime haznesi geniş, çok anlamlılığı ve kullanım alanlarını gözeten detaylı çeviriler mevcut, ayrıca forumlar da yer alıyor.

https://www.leo.org/

 • Larousse

Fransızca öğrenenlerin mutlaka başvurması gereken bir sözlük, internette Fransızca sözlüklerden en iyisi, hatta Larousse’dan başka bir seçenek yok gibi gözüküyor. Ne yazık ki Türkçe çeviriye yer verilmemiş ama zaten Almanca, İngilizce, İspanyolca ya da İtalyanca biliyorsanız Larousse çok işinize yaracak. Fransızca tek yabancı diliniz ise, Fransızca-Fransızca çevirisi de oldukça aydınlatıcı.

http://www.larousse.fr/dictionnaires/francais

 

İyi bir sözlük her zaman önemlidir!

Formula Lingua

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by