Hızlandırılmış İngilizce Kursu nedir, ne değildir?

Hızlandırılmış İngilizce Kursu nedir, ne değildir?

Hızlandırılmış İngilizce kursu, İngilizceyi hızlı ve etkili bir şekilde öğretip size kısa çok çok kısa bir sürede İngilizce konuşmayı vaat eden çeşit çeşit İngilizce kursu tipini altında toplayan bir ana kategoridir. Hipnoz ile 5 günde İngilizce, hafıza teknikleri ile  ayda bir İngiliz gibi akıcı İngilizce konuşun, gibi öğrenme sürecinde hızı öne çıkaran pazarlama stratejilerinin nispeten en makul görüneni diyebiliriz.

Hızlandırılmış yoğun İngilizce kursu reklamlarına bir de yurt dışında geliştirilip İngilizce öğrenmede  en etkin olduğu iddia edilen  bir metot da eşlik etmektedir. Eğitim sürecinin hızlandırılmış olması ilk bakışta büyük bir avantaj gibi görünse de akademik yönden bakıldığında soru işaretleriyle dolu bir söylemdir.

Hızlandırılmış İngilizce kursu neye göre hızlıdır?

Ne kadar hızlıdır ve bu hız nasıl ölçülmektedir? İngilizceyi hızlı öğrenmenin kriteri nedir? Hızlı öğrenmek gerekli ve sağlıklı mıdır? Hem hızlı hem düzgün öğrenmek mümkün müdür?

Sorularını akla getiriyor.

Öncelikle eğitimde ilerleme hızını belirleyen etkenlere bakalım:

  • Öğretmenin profili: Profesyonellik, tecrübe, dile hakimiyet, öğrenciye gösterdiği ilgi, kullandığı yöntemler, pedagojik yaklaşım eğitimin kalite ve hızını belirleyen en önemli faktörlerdendir. Saydığımız kriterleri bir araya getiremeyen eğitmenlerle aylarca, yıllarca ders yapıp ingilizcesini hiç ilerletememiş dershanezede öğrenciler bu yüzden vardır.  Kaliteli insan kaynağı olmadan kaliteli ve hızlı eğitim vermek mümkün değildir.
  • İngilizce eğitimi alınan sınıfın mevcudu: Öğrenme hızı öğrenci sayısıyla doğru orantılıdır. On, on beş, yirmi kişilik bir sınıfta hızdan bahsetmek komik olur. Öğrenme sürecinin en önemli halkası olan aktif katılım süresi öğrenci sayısıyla doğru orantılı olarak artmakta ve azalmaktadır. Dolayısıyla kitlesel eğitim veren bir kurum ile hızlı kelimelerinin yan yana gelmesi tesadüften öte bir anlam taşımaz.
  • Ders programının yoğunluğu ve sürekliliği öğrenme hızını arttırır. Fakat çok ders yapılması hızlı öğrenildiği anlamına gelmez. İyi bir öğretmen profili ile 2-3 kişilik bir özel ders grubunda veya bire bir İngilizce özel ders alındığında bile eğitimin verimliliği öğrencinin tekrar ve ödev yapmasına, öğrendiklerini kullanmasına bağlıdır.
  • Bunlar İngilizce eğitimin hızını ve etkinliğini değiştiren ana faktörler. Son olarak hızlandırılmış olmasına dönelim: neye göre hızlı? Kime göre hızlı? İdeal dil öğrenme hızı nedir? Makbul olan hızlı öğrenmek midir? Hızlı öğrenmek verimli midir? Ve bunun gibi pek çok soruyu akla getiriyor.

Toparlarsak, hızlı ve verimli eğitimi anahtarı öğrencinin öğrenme alışkanlıklarına, öğretmen kalitesine, hedeflere uygun tasarlanan ders programı ve bire bir veya en fazla 3-4 kişilik sınıflarda verilen İngilizce eğitiminden geçer.

Bu olanaklar sağlanmadan hızlandırılmış İngilizce kursu gibi bir vaat gerçekçi ve dürüst değildir.

Etkin bir İngilizce arıyorsanız, Formula Lingua’nın, native İngilizce akademisyenlerden oluşan eğitim kadrosu, titiz ihtiyaç analizi ve özenle tasarlanan size özel ders programlarıyla İngilizcede sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz.

 

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by