İngilizce Konuşma Sınıfı: Nedir? Ne değildir?

İngilizce Konuşma Sınıfı: Nedir? Ne değildir?

İngilizce Konuşma Sınıfı son yıllarda oldukça tercih edilen bir kurs çeşidi oldu, özellikle İngilizcenin temel bilgilerine sahip olup günlük konuşmaları rahatlıkla anlayabilen ama dili pratik edemediği için de İngilizce diyalog sürdürmekte zorluk çekenlerin çözüm aradıkları bir yöntemdir.

İngilizce Konuşma Sınıfının diğer genel İngilizce kurslarından veya yabancı bir arkadaşınızla kahve içerken İngilizce sohbet etmekten farkı nedir? İngilizce konuşma sınıfının içerikleri ve size katacakları nelerdir?

Seviyeye Uygun Olmalı

Sınıftaki öğrenci sayısının en fazla 8-10 kişi olmasının yanı sıra, bu öğrencilerin İngilizce bilgileri de aynı ya da birbirine çok yakın olmalıdır. Aksi takdirde, sınıfta bazı öğrenciler diğerlerine göre çok daha aktif olacaklardır, bu da daha alt seviyelerde İngilizce bilen öğrencilerin motivasyonunu kaybederek İngilizce konuşmak konusunda daha da pasifleşmesine neden olabilir.

Ayrıca öğrencinin İngilizce bilgisi ile konuşabileceği konular, günlük hayattaki basit diyaloglardan başlayıp gittikçe karmaşıklaşarak farklılaşmaktadır. Örneğin B2 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip öğrencilerle market alışverişine dair İngilizce diyalog çalışması yaparsanız, o ders oldukça sıkıcı olacaktır.

İyi bir plan ve farklı materyaller gerektirir

İngilizce konuşma sınıfı, lafın lafı açtığı sohbet ortamı değildir. Tabii ki konuşmanın sürükleyici olması, öğrencilerin konu hakkında anlatacakları olabilmesi ve ‘ders’ psikolojisinden biraz daha uzak, konforlu bir ortamın olması önemlidir.Fakat İngilizce konuşma sınıfı yaratıcılık ve bilgi gerektirir, iyi düşünülmemiş bir ders planı felaketle sonuçlanabilir.

İngilizce konuşma sınıfı yazılı, görsel ve işitsel birçok materyalin desteği ile verimli bir hale getirebilinir. Videolar, CD’ler, kelime listeleri, fotokopiler ile zenginleştirilmiş içerikler olmalıdır.

Derslerde sadece ‘İngilizce konuşma’nın ötesinde, eğitmenin öğrencinin konuşurken kullanabilmesi için farklı kelimeler ve dil bilgisi kuralları öğretme hedefi olmalı ve kullandığı materyallerin buna yönelik olması gerekir. Bu bakımdan İngilizce Konuşma Sınıfındaki konuşma konularının ve bunlarla beraber öğrenileceklerin birbirleri ile uyum içinde olması ve sistematik bir şekilde ilerlemesi gerekir.

Öğrenci Odaklıdır

Ana dili İngilizce olan bir eğitmeni dinlemenin ve onun telaffuzunu örnek alarak konuşmanın size mutlaka katkıları olacaktır ama İngilizce konuşma sınıfının en önemli özelliği katılımcıyı İngilizce konuşmaya teşvik etmektir. Bu bakımdan öğrencinin derste ‘en çok konuşan’ olması gerekir.

Gerçek İletişime Dair Aktiviteler

İletişim kurmak bilgi alışverişi de demektir, bu bakımdan konuşma sınıfında yapılan aktivitelerin hazırlanmış diyalogların tekrarlanmasından daha ziyade, öğrencilerin gerçekten iletişim kurarak bilgi alışverişinde bulanabileceği şekilde olmalıdır.

İngilizce konuşma sınıfında ezberlenmiş diyalogları yinelemek yeterli bir konuşma etkinliği değildir – dersin uygulama aşamasına dâhil edilebilir, ancak gerçek bir iletişimsel faaliyet özelliği taşımaz. Öğrencilerin ezberlenmiş diyalogların dışında çıkarak kendi cümlelerini kullanmasına engel teşkil edebilir.

İyi düşünülmüş ve yaratıcı aktivitelerle dolu, farklı materyallerle zenginleştirilmiş, sizi rahat bir ortamda konuşmaya teşvik eden, iyi bir İngilizce eğitmeninin yönetimindeki kalabalık olmayan bir İngilizce Konuşma Sınıfı İngilizcenizi üst seviyeye taşımanızı sağlayacaktır.

Çünkü İngilizce Konuşma Sınıfı sadece dili pratik etmenizi değil, dilde yeni şeyler öğrenmenizi sağlar.

Formula Lingua

İngilizce Eğitimler

ingilizce-konusma-kursu

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by