İngilizcenizi Geliştirmek için 5 İpucu

İngilizcenizi geliştirmek için 5 ipucu

İngilizcenizi fazla sıkıntı çekmeden ilerletmenin yollarını mı arıyorsunuz? İngiltere’ye, Amerika’ya ya da Avusturya’ya seyahat planlarınız mı var?

İngilizcenizi her gün saatlerce dil bilgisi kitaplarına boğulmak yerine, çok daha etkili ve basit yöntemlerle geliştirebilirsiniz, bunun için işinize yarayacak 5 önemli adımı size açıklıyoruz!

 

  1. Asgari Şartlara Odaklanın!

İngilizceniz pek iyi değilse ve İngilizce konuşulan bir ülkeye seyahat edecekseniz, asgari koşullarda ne yapabileceğinize odaklanın. Sipariş verme, yol tarifi gibi günlük iletişim ihtiyaçlarınızı giderecek birkaç İngilizce cümleyi önceden ezberlemeniz iyi bir adım olacaktır.

 

  1. Eğlenceli Öğrenme Yöntemleri Geliştirin

Öğrenmek her zaman zorlayıcı ve sıkıcı olmamalı.

Upuzun İngilizce kelime listelerini ezberlemeye çalışmadan, öğrenmek adına peki ne yapılabilir?

Örneğin İngilizce şarkılar dinleyin, hatta bu şarkılara İngilizce eşlik etmeyi deneyin. Şarkıyı dinlerken mutlaka şarkı sözlerini takip edin, hoşunuza giden şarkıların çevirilerine bakabilirsiniz, eğer çevirilerini bulamazsınız, sözlükten araştırmayı deneyin. Böylece hem kelime bilginiz, hem dinlediğinizi anlama kabiliyetiniz hem de telaffuzunuz iyileşecektir. Örneğin bu siteden faydalanabilirsiniz:

http://www.azlyrics.com/

İngilizce film ve diziler izlemek de oldukça yararlı olacaktır. İzlemek istediğiniz videoları ilk olarak kendi ana dilinizde, sonra İngilizce alt yazıları ile en son olarak da alt yazısınız bir şekilde izleyebilirsiniz. İstediğiniz dilde alt yazılı videolar bulmak konusunda size en yardımcı olabilecek çevrim içi platformlardan biri de mesela Amara.

http://www.amara.org/tr/

 

  1. Ana dili İngilizce olanlarla Konuşma Olanakları

En önemli konulardan biri de bu. İngilizceyi ana dili olarak konuşan kişilerle yapacağınız konuşma çalışmaları oldukça yol kat etmenizi sağlayacak. Ancak dili pratik ederek kelime bilgilerinizi, telaffuzunuz geliştirebilir, akıcı bir şekilde konuşabilirsiniz.

 

  1. Boş zamanları değerlendirin

İngilizcenizi geliştirmek için günde sadece 5 dakikalığına bile olsa mutlaka zaman ayırın, mesela İngilizce haberlere göz atın ya da İngilizce alt yazılı video izleyin!

 

  1. Hata yapmaktan korkmayın

Hata yapmaktan ötürü duyulan çekingenlik dil öğrenmenin en büyük düşmanı, oysaki İngilizcenizi geliştirirken hata yapmanı gayet normal. Siz motivasyonunuzu kaybetmeden daha girişken davrandığınız, ana dili İngilizce olanlarla konuşmayı denediğiniz sürece, yaptığınız hatalar zaman düzelecek ve İngilizceniz zamanla gelişecektir.

 

Formula Lingua

Yabancı akademisyenlerle İngilizce eğitimler için tıklayın!

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by