İngilizcenizi Geliştirmenize Yarayacak 9 Roman Önerisi

Kitap Önerileri

 

Kitap okuyarak yabancı dil bilgilerinizi geliştirmek hem keyifli hem de son derece etkili.

Kitap okuyarak yeni kelimeler öğrenebilir, farklı cümle yapılarına alışkanlık kazanabilirsiniz. Özellikle sesli kitaplardan faydalanarak okuduğunuzu da dinleyebilir, böylelikle dinlediğinizi anlama ve telaffuz gibi konularda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Eğer İngilizce bilgileriniz ileri düzeyde değilse, yetişkinler tarafından da okunabilecek İngilizce çocuk kitaplarını ve/veya dili biraz daha hafif olan romanları tercih edebilirsiniz.

Başlangıç olarak size birkaç İngilizce kitap tavsiyemiz olacak:

 

  • The Wind in the Willows – Kenneth Grahame

Kenneth Grahame’in kır yaşamının güzelliklerini ve dostluğun gücünü anlatan klasik eseri Söğütlerdeki Rüzgâr, tıpkı kahramanları iyi huylu Köstebek, fedakâr Fare, kendini beğenmiş Karakurbağası ve huysuz Porsuk gibi asla eskimeyecek bir başyapıttır.

 

  • Lord of the Flies – William Golding

Türkçesi ile “Sineklerin Tanrısı”, günümüzde bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını dile getirir.

Türkçe Ön Bilgi

 

  • The Old Man and the Sea – Ernest Hemingway

Türkçesi ile Yaşlı Adam ve Deniz, Hemingway’in en ölümsüz eserlerinden biridir. Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde Gulf Stream’e kapılmış olarak dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesini son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatır.

Türkçe Ön Bilgi

 

  • Animal Farm – George Orwell

Türkçesi ile Hayvan Çiftliği, (orijinal adıyla Animal Farm) George Orwell’in mecazi bir dille yazılmış, fabl tarzındaki siyasi hiciv romanı. Roman ilk olarak 1945’te yayınlandıysa da asıl ününe 1950’lerde kavuştu. 1996’da ise geçmiş tarihler için verilen Retro Hugo Ödülü’nü 1946 senesi için aldı.

Türkçe Ön Bilgi

 

  • Tuesdays with Morrie – Mitch Albom

Kitapta hasta yatağındaki yaşlı bir profesörle eski bir öğrencisi arasındaki içtenlik ve bilgelik dolu konuşmalara yer veriliyor. ABD’de iki yıldır en çok satan kitaplar listesinden inmeyen, elinizden bırakamayacağınız bir kitap..

Türkçe Ön Bilgi

 

  • High Fidelity – Nick Hornby

Müzik severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Kalbi kırık Londralı Rob’un hikayesi. İngiliz yazar Nick Horbny’in bu eseri film ve müzikallere uyarlanmıştır.

İngilizce Ön Bilgi

 

  • The Giver – Lois Lowry

Türkçesi ile ”Seçilmiş Kişi”, Lois Lowry tarafından 1993 yılında çocuklar için yazılan bir romandır. Roman gelecekte bir toplulukta geçer ve baş kahramanı Jonas adlı 12 yaşındaki erkek bir çocuktur.

Türkçe Ön Bilgi

 

  • Fantastic Mr Fox – Roald Dahl

İngiliz yazar Roald Dahl’ın en bilinen çocuk romanlarından ama aynı zamanda yetişkinler arasında da oldukça popüler.

İngilizce Ön Bilgi

 

  • The Curious Incident of the Dog in the Night-Time – Mark Haddon

Otizmli Cristopher’ın maceraları, komşunun köpeğinin katilini bulmasıyla başlıyor!

İngilizce Ön Bilgi

http://www.english.com/blog/9-great-novels-help-improve-english

ingilizce

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by