İş hayatında yabancı dil öğrenmek ya da öğrenememek?

İş İngilizcesi

  • Sadece iyi bir dilbilgisi yeterli değil: İşinize göre dil yeterliliğinizi spesifikleştirin!

Genel dil yeterliliğiniz, iyi bir firmada çalışabilmeniz için yeterli olmayabilir. Bu bakımdan çalışacağınız sektör ve alanlarla ilgili spesifik çalışmalar yapmaya özen gösterin. Örneğin finans alanında çalışıyorsanız, bu alandaki metinleri okumaya özen gösterin. Genel dil bilginiz ile iş hayatınızda ihtiyaç duyacağınız özel alanları birleştirin.

  •  Kariyer hedeflerinizi olabildiğince erken belirleyin!

Bu neden önemli?  Kariyer hedeflerinizi ne kadar erken belirlerseniz, o hedefe ulaşmak için gerekli olan donanımları edinmeye zamanınız olur. Bu gereksinimlere kuşkusuz yabancı dil de dahil. Yabancı dili, işe girmeden 1 ay önce öğrenme ya da geliştirmeye imkanınız da olmayacağına göre, çalışacağınız alanda hangi dillere ihtiyaç duyulduğunu ya da duyulabileceğini mutlaka öğrenin ve ardından yol haritanızı çizin. Üniversitenizin İngilizce hazırlık sınıflarına ya da üniversite derslerinde geçen yabancı dil bilgilerine güvenmeyin! Özgeçmişinizde İngilizce bildiğinizi paylaşmadan önce, bu dili, iş hayatınızda ne derecede kullanabileceğinizi de bizce bir gözden geçirin!

  • Yurtdışı tecrübeleriniz ön planda olmalı

Dilin kültürle ilişki olduğunu çokça defa belirttik. İş hayatında da aynı şey geçerli. Kariyer basamaklarınızı tırmanmadan önce, iletişim kuracağınız yabancıların çalışma şekli, disiplini, işe yaklaşım biçimleri, gelenekleri konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Yabancı iş arkadaşlarınız, yöneticileriniz ya da müşterilerinize her zaman toleranslı, sabırlı olmalı ve onların önem verdikleri şeyleri bilmeniz gereklidir. O bakımdan, mutlaka yurtdışında kısa süreli de olsa eğitim almış ya da iş tecrübesi edinmiş olmanız, sadece dil bilginizi geliştirmekle kalmaz, iş yaşamında edindiğiniz çok kültürlülükle ön plana çıkarsınız.

  • Anadiliniz gibi konuşmak zorunda değilsiniz!

Hiçbir şirket kendine aynı zamanda dilbilimci olan bir çalışan aramıyor. Akıcı konuşmaktan, anadil seviyesinde dil bilmeyi birbirine karıştırmayın. Önemli olan, iş hayatında dilin size bir engel teşkil etmemesi. Akıcılıktan kasıt, düzgün ve doğru iletişim ve iş hayatında dile gerçek bir hakimiyet. Bu sebeplerden ötürü, kariyer için dil öğrenirken yoğunlaşmanız gereken konu yine iş hayatınızdaki ihtiyaçlarınız!

  • CV’yi şişirmeyin!

Yukarıda da değindiğimiz üzere, eğer gerçekten yurtdışında uzun süreli iş, eğitim ya da özel nedenlerle bulunmadıysanız, bir dil hakkında CV’de  ”çok iyi biliyorum” şeklinde bilgi vermeden önce, yabancı dil bilginizden emin olun! Özellikle İngilizce konusunda. Her ne kadar İngilizce eğitimler ve İngilizce hazırlık sınıfları hem lise hem de üniversitelerimizde olsa da, iş hayatında işler sandığınız gibi olmayabilir. Bu bakımdan yabancı dil yeterliliğiniz konusunda en başta kendinize samimi olarak, eksiklerinizi olabilecek en erken zamanda giderin. Yabancı dil konusunda, güvendiğiniz tek şey, lise ve üniversite hazırlık sınıflarında gördüğünüz İngilizce eğitimi olmamalı!

  • Uluslararası alanda aktif şirketlere yönelin!

İş hayatına devam ederken bir yandan da, yabancı dil yeterliliklerini geliştirmenin bir yolu da, uluslararası firmalar ile çalışmak. Çalışacağınız şirkette yabancı dil konuşabilecek misiniz, sorusu hep aklınızda olsun. Sizi bu alanda geliştirmeyen bir firmada yer almanız, yabancı dilinizi iyileştirmenizi sağlamayacak. Ayrıca, çalışacağınız şirketin, sizin gelişmenize ne kadar katkı sağlamak isteyeceği de çok önemli bir kriter. Dil öğrenmeye sizi teşvik eden, bu ihtiyacınızı karşılamak isteyen kurumlarda çalışmaya özen gösterin. Eğer böyle bir imkanınız varsa, ne mutlu size! Mutlaka değerini bilmelisiniz!

Formula Lingua
Kurumsal Eğitimler

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by