İyi Derecede Dil Hakimiyeti için Kaç Kelime Bilmek Gerekiyor?

İyi Derecede Dil Hakimiyeti için Kaç Kelime Bilmek Gerekiyor?

Hangi Seviye? Kaç Kelime?

Yabancı dile ne kadar hâkim olduğunuz, o dilde bildiğiniz ve kullandığınız kelime sayısı ile de alakalıdır. Avrupa Ortak Dilleri çerçevesinde seviyelere göre bilmeniz gereken kelime sayıları aşağıdaki gibidir:

A1– 550 Kelime

A2– 1100 Kelime

B1– 2200 Kelime

B2– 4400 Kelime

C1– 8800 Kelime

C2– 17600 Kelime

Yani ne kadar çok kelime bilirseniz, dilde kendinizi o kadar rahat ifade edebilirsiniz! İyi bir dil bilgisi temeli ve anlama, konuşma becerisinin yanında kelime haznenizi de geliştirdiğinizde dil seviyeniz ilerler.

Kelimeler Ne İfade Eder?

Bu terimin son yıllarda dil bilimdeki anlamı değiştiğinden beri ne ifade ettiğinin kesinlikle açıklığa kavuşturulmasına ihtiyaç vardır.

Geçmişte “kelime kökü” kelimenin kendisi ve tüm çekimli biçimlerinden oluşmakta idi. Örneğin “sert”, “sertleştirmek” ve sertlik”  eskiden 3 kelime olarak görülüyordu.

Günümüzde ise kelime kökü bir “kelimesi ailesini” belirtir. Bu kelime ailesi kelime tabanını ve bu tabanın çekimli biçimleri ile türetilmiş biçimlerinden oluşur.

Kelime Öğrenirken 4 Önemli Dönüm Noktası

Tüm bu kelime sayıları ne anlama geliyor, bilmek ister misiniz?

  • 1000 Kelime

1000 kelime uzmanlık gerektiren konular olmadığı sürece kullandığınız lisanın yaklaşık % 80’ini anlamanızı sağlar.

Teoride kulağa harika geliyor. SADECE 1000 kelime bileceksiniz ve o lisanın %80’ini anlayacaksınız! Ne yazık ki, geri kalan % 20’si aslında lisanın önemli kısmını oluşturuyor.

Aşağıdaki cümleye bir bakalım:

….. satın almak için gittim ama bana… yapamayacaklarını söylediler

Elbette, kelimelerin birçoğunu anlıyorsunuz. Ama bu size gerçekten yardımcı oluyor mu?

  • 3000 Kelime

3000 kelime sıradan metinlerin yaklaşık % 95’ini anlamanızı sağlar.

Çok gibi görünüyor. Elbette, bu seviyede düzgün bir sohbet etmeniz mümkündür. Ayrıca birçok makalenin genel konusunu ve kavramları anlayabilirsiniz.

Ancak genel anlama biraz tahmin içerdiğinden tam anlama ile aynı değildir.

Yine de, bu seviyenin metin içerisinden yeni sözcükler çıkarmak için yeterince yüksek olduğunu iddia eden tutkulu kişiler vardır. Ancak, araştırmacılar genellikle bu görüşe katılmazlar ve metinden öğrenmeyi sağlayan “sihirli” kelime sayısı olduğunu söylerler.

  • 5000 Kelime

5000 kelime sıradan metinlerin yaklaşık% 98’ini anlamanızı sağlar. Bu şekildeki bir kelime dağarcığı size doğru bağlamsal tahmin yapabilmeyi garanti eder.

Bu da büyük bir sorun olmadan bu lisan içerisinde istediğinizi yapabileceğiniz anlamına gelir. Elbette, düşünceleriniz tam olarak aktarmak istediğinizde ya da uzmanlık gerektiren kelimeler ile karşılaştığınızda çaba göstermeniz gerekir.

Ama bunun dışında, genel olarak idare edebilirsiniz.

  • 10000 Kelime

10000 kelime sıradan metinlerin yaklaşık % 99’unu anlamanızı sağlar. Bu, bir lisan öğrenmenin zirvesidir. Bir üniversite mezununun kelime dağarcığına karşılık gelir. Bu yüksek kelime dağarcığı ile kendinizi net bir şekilde ifade edebilir ve aksanınız yeterince iyi ise anadilinde konuşan biri olarak değerlendirilebilirsiniz.

Yabancı dilde kelime haznenizi geliştirmenin ipuçlarını verdiğimiz blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!

 

Dilinizin sınırları dünyanızın sınırlarıdır.

Formula Lingua

 

 

Online Almanca kursu için resme tıklamanız yeterli!

 

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by