Kariyerinizi Geliştirmek için Dil Becerilerini Kullanmanın 5 Yolu

Kariyerinizi Geliştirmek için Dil Becerilerini Kullanmanın 5 Yolu

Yabancı dil bilgilerinizi küçümsemeyin! CV’lerin altında kısa bir cümle ile ifade ederek dil becerilerini küçümsemek yaygın bir hatadır.
‘’İster tamamen akıcı konuşun ya da bir dilek kipinde kekeleyin, dil becerilerinizi işverenlerinizin gözüne sokmanız gerekir’’ diyor ThirdYearAbroad.com’un kurucusu Lizzie Fane. “Bu, işvereninize öğrenmeye istekli olduğunuzu gösterir ve o dili konuşan müşterilerle iletişim kurabilmeniz ya da seyahat etmeniz size bir fırsat verebilir.

Aktarılabilir becerilerinizi vurgulayın

Yabancı bir dilde konuşmak, beynimizin, tanıyıp anlayarak, müzakere ederek ve farklı dil sistemlerinde iletişim kurmaya çabalayarak işlevselliğini geliştirdiğini gösteriyor.
Bu avantajları işverenlerinize vurgulamak önemlidir.
Southampton Üniversitesi’ndeki Fransız Dili Profesörü Mike Kelly, “Önemli olan belirli bir dili çok iyi bilmek değil, farklı dillerin konuşulduğu bir yerde başınızın çaresine bakabilmektir” diyor.
Southampton Üniversitesi’nde Modern Diller İşe Alım Başkanı olan Adrian Sewell, “Bir dili öğrenmek, azim ve bellek işidir, analiz ve detaylara dikkat etmeyi gerektirir. İşverenlerinizin bu becerilerinizden haberdar olmasını sağlayın.

Uluslar arası bir çevre edinmenin fırsatlarını arayın

Küresel bir organizasyonda çalışıyorsanız, bir dil biliyor olmak, odaklanmanıza ve iş arkadaşlarınıza karşı bir avantaj sağlamanıza yardımcı olabilir. Müşterileriniz belirli bir ülkeden geliyorsa onların konuştuğu dili öğrenmek yalnızca e-postalarını anlamanıza yardımcı olmaz; aynı zamanda onlarla kişisel ilişki kurmanıza yardımcı olur.
Fane, “Piyasaya çıkan en yeni ürünlerin nabzını tutarak, çok seyahat ederek ve yeni müşteriler edinerek belli bir ülkede uzmanlaşabilir ve çıkarlarınızı geliştirebilirsiniz” diye ekliyor.
WorkingAbroad.com‘un kurucularından Vicky McNeil-Kornevall, bu konuya katılmakta: “Kendi kariyerimden insanlarla kendi dillerinde iletişim kurmanın ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Özellikle bir anlaşma yaparken veya bir proje için güven kazanmanız gerektiğinde.

Patronunuzdan başka bir dilde konuşma fırsatı isteyin

Yabancı diller, özellikle günümüzde birçok şirket yabancı firmalar tarafından satın alınırken işvereninizin gözünde çok değerli olmak için harika bir yoldur.
Fane der ki: “Zaten bir işte çalışıyorsanız ve bildiğiniz yabancı dilleri kullanamıyorsanız, şimdi bir fırsatınız var. Patronunuz ile konuştuğunuz diller hakkında konuşabilir ve dilini bildiğiniz ülkelerden yeni iş getirmek için neler yapabileceğinizi tartışabilirsiniz.”
Fane ayrıca, bunun mümkün olmadığı durumlarda, becerilerinizi yararlı bir şekilde kullanabileceğinizi göstermenin başka yollarının da bulunduğunu düşünüyor. “Şirketiniz için [konuştuğunuz dilde] bir Twitter hesabını yönetebilir veya o ülkedeki haberleri kontrol edip haftalık olarak yayınlamayı teklif edebilirsiniz – bunların hepsi sizi ön plana çıkaracak ve eğer şirketiniz de bu yolda ilerlemek isterse size yardımcı olacaktır.”dedi.

Yurt dışında çalışmayı düşünün

Yurt dışında sonsuza kadar yaşamak istemeseniz bile bir kaç yıl farklı bir ülkede yaşamış ve çalışmış olmak, CV’nizde harika görünür ve seyahat etmeyi gerektiren işleri almanıza yardımcı olabilir. McNeil-Kornevall, “Birçok dili konuşabilmeniz, yurt dışına güvenle çıkmanızı sağlar” diyor.
Multilingualvacancies.com müdürü yardımcısı Miranda Reid, “Gelecekteki kariyerinizde dil becerilerinizi kullanmayı düşünüyorsanız, başka bir ülkede yaşamak buna mükemmel bir temel oluşturur” dedi. “Bu sadece dil öğrenmenize yardımcı olmaz, kültürel farkındalığa sahip olmak çoğu zaman bazı şirketlerin kapısını açabilir.”

Kaynak: The Guardian ”five ways to use language skills to boost your career”

İş Almancası / İş İngilizcesi / İş Fransızcası – Formula Lingua

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by