Firmanızın Bir Dil Stratejisi Var Mı?

Firmanızın Bir Dil Stratejisi Var Mı?

Uluslar arası bir şirketin varması gereken en önemli kararlardan biri, çalışanlarının birbirleriyle nasıl iletişim kurmalarını istedikleridir. Bir şirket dili stratejisinin geliştirilmesi, iletişim engellerini ortadan kaldırmak ve gerçekten küresel ve işbirlikçi bir organizasyon oluşturmak için anahtardır.
Günümüzün çok uluslu şirketleri, uluslar arası alanda büyümek, satışlarını ve sahip oldukları işgücünü geliştirme konularında çok sayıda zorlukla karşı karşıyalar.

Harvard Business Review’a göre böyle bir zorluk, şirketin hangi dilde faaliyet gösterdiğine ve çalışanlarının o dilde çalışmaya hazır olup olmadığı ile yakından ilişkilidir.
Birçok uluslar arası şirketin hiç bir dil stratejisine sahip olmaması bu durumda endişe vericidir, çünkü bir organizasyonda kontrolsüz birçok dillilik, kaotik ve verimsiz bir çalışma ortamı yaratma eğilimindedir. Peki, şirketler bunun olmasını önlemek için ne yapar?

Liderlik Becerisi mi? İyi İngilizce Bilgisi mi?

Uluslar arası şirketler, çalışanlarının arasında kullanılacak ortak dili tanımlamalıdır. Bu, kuruluşun tüm ofislerinde iletişim kurma olanağı sağlar.
Bununla birlikte, yerel ofislerin, yerel dili konuşma becerisine sahip kişiler tarafından çalıştırılması gerektiğini bilmek önemlidir. Yerel kültürün değerleri, normları ve davranışları hakkında da bir bilince sahip olmalıdırlar.
Pek çok uluslar arası kuruluşun ortak bir hatası, çalışanın bir dildeki yeterliliğini şirket içindeki görev ve pozisyonlarda değerlendirirken ortaya çıkmaktadır. Çalışanın liderlik veya takım bütünlüğü becerilerinden ziyade dil becerilerine aşırı değer vermek, yöneticilerin kararını olumsuz etkiliyor olabilir.

Daha etkili uluslar arası şirketlerden bazıları bu potansiyel tuzağa düşmezler. Bu kuruluşlar, dil becerileri sınırlı olsa bile, gelecekteki çalışanları veya gelecekteki liderlerini diğer yetenekleriyle tanımlayabilir. Bu durumdaki şirketler, liderlik becerilerine öncelik veriyorlar ve daha sonra dil becerilerini geliştirmeleri için ek eğitim ve araçlar sağlıyorlar.

Bu nedenle, başarılı uluslar arası şirketlerin çoğu, sadece iyi dil becerilerine sahip olan ama aslında beklentileri tam olarak karşılamayan bir çalışana güvenmek yerine, dil becerilerini geliştirmeye ihtiyaç duysalar bile, güçlü potansiyel liderlik becerilerine sahip çalışanları tercih etmektedir.

Tek dilli kişiler bile bugün dil öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu dile getirseler de, yeni bir dil için uğraş vermenin, özellikle bir beyaz yakalı için korkutucu olabileceğini de unutmamak gerekir. Bununla birlikte, gerçekten uluslar arası alanda başarı göstermek amacında olan kuruluşlar, uluslar arası alanda görevlendirmek istedikleri, yüksek potansiyel taşıyan çalışanları için yabancı dil öğrenimi desteğine büyük bir değer verir.

Örnek Çalışma: IBM ve Eli Lilly Türkiye

Harvard Business Review, IBM’in İngilizceye ek olarak, sekiz başka dili de dil stratejisi arasına koyduğunu belirtiyor. Yani uluslar arası alanda, yüksek değerli bir görev edinen çalışandan beklenen mutlaka yeni bir dil öğrenmesi!
Benzer bir durum, dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden Eli Lilly and Company Türkiye için de geçerli. Eli Lilly, özel dil eğitim programları ve çevrim içi desteklerle, sahip olduğu iş gücünü uluslar arası alanda değerlendirmek üzere geliştiriyor.
Çalışanına yatırım yapmaktan çekinmeyen kurumlar, eğitimlerini çalışanlar için her zaman erişilebilir hale getirerek, dil öğrenen çalışanlarını her anlamda desteklemektedir. Böylelikle çalışanların sahip olduğu liderlik becerileri veya takım uyumluluğu gibi asıl önemli özellikleri, ‘yetersiz’ dil becerilerinin gölgesinde kalmamaktadır.

Başarılı uluslararası şirketler, kültürün ve dilin oynadığı önemi her zaman kabul ederler.

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by