Kurumsal İngilizce: Ekibinizin İşbirliğini Ortak Bir Dille Geliştirin

Kurumsal İngilizce: Ekibinizin İşbirliğini Ortak Bir Dille Geliştirin

İngilizce, 1.75 milyondan fazla konuşanla tarihin en hızlı büyüyen dili. Ayrıca işbirliği içindeki birçok organizasyonun da ortak dili. Kurumsal İngilizce gibi ortak bir dil seçmek kuruluşunuz için doğru yaklaşım mı? Nasıl dağıtılacağına dair örnekleri keşfetmek için okumaya devam edin.

Kurumsal Ortak Dil Olarak İngilizce

Global Business Speaks English’ başlıklı bir Harvard Business Review makalesine göre İngilizce, yaklaşık 1.75 milyar konuşmacı ile tarihin en hızlı büyüyen dili.

Basitçe, gezegendeki dört kişiden biri bir dereceye kadar İngilizce konuşuyor ya da anlıyor.

Küresel kuruluşlarda uluslar arası pazarların genişlemesi ile birlikte iç iletişim nasıl sağlanır? İngilizce, dünya ticareti dili gibi, doğal tercihtir.

Kurum İçinde İngilizce Konuşmak

385 milyon ana dilde İngilizce konuşanlar var. Dünyada birkaç dil daha fazla kişi tarafından ana dil kullanılıyor ama hiç biri İngilizcenin küresel erişimine sahip değil.

Buna ek olarak, eski İngiliz İmparatorluğu’nda İngilizce konuşan ve ortak dili İngilizce olan bir milyar kişi daha konuşmaktadır. Diğerleri akademik veya başka amaçlar için kullanıyor, İngilizceyi internet üzerinden kullanan 565 milyon kişi var. Tüm bunlara bakınca İngilizceyi bir kurumun ortak dili olarak seçmek son derece mantıklı.

İş ortamında ortak bir dil benimsemek, hem bir kuruluşun global olarak dağınık olduğu ofis alanları hem de genişleyen bir müşteri grubu arasında olabilecek uluslar arası iletişim zorluklarını azaltır.

Satın almalar ve yeni piyasa gelişimi yoluyla büyümek isteyen kuruluşlar, neredeyse kesinlikle İngilizce olan ortak bir dile güvenmek zorundadırlar.

Kurumsal İngilizce ve Etkileri

Ortak bir dil seçmek, takım işbirliğinin ilk adımıdır. Bir şirket dilinin standartlaştırılması, özellikle de argo kullanımının caydırılması ve anahtar sözcükler, terimler oluşturulması durumunda yanlış anlamaları azaltabilir.

Ekipler aynı dili konuştuğunda, nerede olursa olsun işlerine yaklaşımında çok daha fazla işbirliği gösterirler.

Harvard Business Review makalesinde, İngilizceyi resmi kurumsal dilleri olarak kabul etmenin faydalarını tanıyan, büyük bir Japon çevrimiçi iş olan “Lavabo” vakası da yer almaktadır. Hiroshi Mikitani (CEO) 7100 Japon çalışanın iş İngilizcesini kullanmaya geçme kararı aldı. Mikitani, birçok küresel ortakla iletişim kurma ihtiyacı nedeniyle, kuruluşunun gelişim performansı için İngilizce dil eğitimlerine yer vermenin etkili olduğuna inanıyor. Ayrıca, geliştirilen İngilizce dil becerilerinin bir sonucu olarak çalışanlarının daha geniş dünya görüşüne katkıda bulunmanın ek yararı olduğunu belirtiyor.

Dezavantajlar

Bununla birlikte, İngilizce dışında bir dilde faaliyet gösteren işletmelerde ‘takım İngilizcesi oluşturmada dikkat edilmesi gereken noktalar vardır, kurumsal İngilizce dili oluşturulurken potansiyel tehlikeler her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Kurumlarda İngilizce dil politikasının uygun şekilde yerleştirilmemesi durumunda, özellikle İngilizce yetersiz olanlar ya da ana dilini kullanmayı tercih eden çalışanlarda tepki ve direnişle karşılaşmak mümkündür. Bu zorlukların üstesinden gelinmezse ekip başarıları beklenenden daha düşük olabilir.

Ekibin gerek kişisel gerekse profesyonel düzeyde İngilizce dil becerilerinin faydalanması için kurumsal İngilizce eğitimlerine mutlaka yer verilmelidir.

Kurumsal İngilizce eğitimlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinin!

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by