Kurumunuz için en iyi dil eğitimi firması nasıl seçilmelidir?

Kurumunuz için en iyi dil eğitimi firması nasıl seçilmelidir?

Uluslar arası alanda faaliyet gösteren bir kurumda çalışanlar ve yöneticiler için dil eğitimi organize etmeyi mi planlıyorsunuz? Çok uluslu şirketlerde iletişimi güçlendiren ve çalışanların dil becerilerinin gelişimini sağlayan bir dil eğitimi için ilk olarak yapmanız gereken şey bu alanda size destek olacak doğru partnerleri seçmek olacaktır. Peki doğru dil eğitim kurumu nasıl seçilir ve şirket içi dil eğitiminde karşılaşabileceğiniz sorunlar neler?

  1. Sektörünüze hâkim mi?

Dil eğitimi alanında beraber çalışacağınız şirketin sizin sektörünüzde başka kurumlara hizmet vermiş olmasının katkıları büyüktür. Sektörünüzün ihtiyaçları, sektörünüz içindeki iletişim kurallarını bilen bir şirketin kurumunuza daha kolay adapte olup olumlu katkılar sağlama ihtimali her zaman daha fazladır.

  1. Özel programlar hazırlıyor mu?

Bazı dil eğitim şirketleri özellikle metotlarla ön planda olurlar, yani bir metot çerçevesinde kurumunuzda dil eğitimi vermeyi vaat ederler. Ama kurum içindeki bir dil eğitimi organizasyonu daha detaylı ve özel bir çalışma gerektirebilir.

Dil eğitimi şirketi sadece düzenli dil eğitimi değil, aynı zamanda kurum içi avukatlar, İK uzmanları, satış ve pazarlama ekipleri ve finans personeli için özel dil eğitimi sağlayabiliyor mu?

  1. Referansları uluslar arası şirketler mi?

Dil eğitimi alanında partner olarak seçeceğiniz şirketin referanslarının uluslar arası alanda faaliyet gösteren şirketler olması belki de olmazsa olmazlar arasındadır. Çok kültürlülük ve çok dillilik söz konusu iken, dil eğitiminde seçeceğiniz kurumun uluslar arası alanda iletişim ve iş kültürü alanında hakimiyeti mutlaka olması gerekir.

  1. Eğitim alanındaki yenilikleri takip ediyor mu?

Bir dil eğitimi tedarikçisi arayan şirketler, eğitim tasarımı ve sunumundaki en son gelişmeleri ve yenilikleri benimsemeyen ve bunları uygun maliyetli ve etkili bir dil eğitimi sağlamak için uygulayan bir partner seçmek konusunda dikkatli olmalıdır. Sanal ortamda dil eğitimi, dil eğitiminde yeni metotlar, farklı materyaller gibi hizmetlerden size tedarikçiniz bahsediyor ve bunları sunabiliyor mu?

  1. Eğitmen kalitesi nasıl?

Dil eğitimi alanında size hizmet verecek olan kurumun eğitmen kalitesi belki de en önemli konulardan biri! Kurumun dil eğitmenleri mükemmel dil becerilerinin yanı sıra, dil eğitimi alanında tecrübe sahibi mi? Ayrıca şirket içinde organize edilen bir eğitimi yönetebilecek bir beceride mi? Kurumun eğitmenleri şirket kültürünüze ve çalışan profilinize uygun mu? Beraber çalışacağınız şirketin sunduğu eğitmenleri mutlaka bu şekilde değerlendirmelisiniz.

  1. Motivasyon ve İş birliği

Kurum içinde düzenlenen dil eğitimlerinde çalışanların motivasyonunu yüksek tutmak her zaman önemlidir. Yoğun iş temposu ve yetişkin bir insanın özel hayatını hesaba katacak olursak, çalışanların düzenli bir dil eğitimine uyum sağlamaları, devam göstermeleri sorun olabilir. Beraber çalışacağınız kurum bu alanda size destek sağlayabiliyor mu? Dil eğitimine düzenli devam sağlayan ve başarı gösteren çalışanların ödüllendirilmesi gibi motive edici ortak çalışmalar dil eğitiminde başarıya katkısı olacaktır. Size sadece hizmet veren değil, sizin şirketinizin bir parçası gibi size bu anlamda ortak olacak bir dil eğitimi tedarikçisi seçmelisiniz.

  1. Raporlama & Ek Hizmetler

Konumuz dil eğitimi ve iletişim gibi merkezinde ‘insan’ı bulunduran bir mesele, bu bakımdan beraber çalışacağınız dil eğitimi şirketi kurumunuzun çalışanlarına gereken ilgiyi gösteriyor mu? Onların becerilerini, gelişimlerini yeterinde takip ediyor ve de size detaylı raporlar sunabiliyor mu? Size iletilen raporlar yeterince anlaşılır ve belirli bir formata sahip mi? Bunların dışında çalışanlarınızın gelişimine göre size bulunduğu bildirimlerde çözüm önerileri yer alıyor mu?

  1. Bütçe

Ucuz etin yahnisi yavan olur. Bu atasözü dil eğitimi için de geçerlidir. Sonuçta, çalışanlarınızın dil becerilerini geliştirmeye ve aynı anda daha başarılı (ve karlı) bir organizasyon haline gelmeye çalışıyorsunuz. En ucuz tedarikçi dil eğitiminde en iyi sağlayıcı değildir. Değer arayın! Kuruluşunuzun dil eğitimi için ayırdığı bütçe nedir? Çalıştığınız kurum, İK / Öğrenme ve Geliştirme ekibinizdeki idari yükü azaltarak maliyetlerinizi azaltmanıza nasıl yardımcı olabiliyor?

Dil Eğitimi Organizasyonu Neden Önemli?

ABD Ekonomik Kalkınma Komitesi (CED), Forbes gazetesinde yayınlanan bir makaleye göre Amerikalı işletmelerin dil veya kültürel yanlış anlamalar nedeniyle 2 milyar dolardan fazla para kaybettiğini öne sürüyor. Makaleye göre “Başarılı olabilmek için uluslar arası işletmelerin yabancı müşterilerin ihtiyaçlarına adapte olmaları ve aynı zamanda yabancı ortaklarıyla etkili bir iletişim kurmaları” gerekiyor.

Günümüzün küresel iş dünyasında, dil yeterliliği sadece uluslararası alanda iş yapmak için değil, profesyonellerin aynı zamanda meslektaşları ve ortaklarıyla kalıcı ve karlı ilişkiler kurması için de önem taşır. Dil öğrenmeyi kurumsal öncelik haline getirmek her CEO’nun gündeminde olmalıdır. Evet, bir dil öğrenmek zaman alabilir ama vakit nakittir!

Formula Lingua

Kurumsal Dil Eğitimleri

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by