Nasıl Kelime Ezberlenir?

Kelime ezberlemek, biz de kabul ediyoruz ki sevimsiz bir iş. Hatta ezberlemek meselesi başlı başına sevimsiz ve bizim de özellikle yabancı dil eğitiminde pek desteklemediğimiz bir durum. En başta söylemek isteriz ki, kelimeleri tecrübe ederek öğrenmek en doğrusudur.DON'T QUIT

Ancak kelime ezberlemek zorunda kaldıysanız size önerebileceğimiz birkaç tüyomuz var:

 1. Kelimeleri birkaç defa dikkatlice okuduktan sonra kendinize ufak bir test yapın. Örneğin; size birileri o kelimelerin anlamlarını sorsun ve siz de hata yapın (çok normal). Çünkü hata yapmak iyidir, size doğrusu söylendiği ya da siz doğrusunu gördüğünüz zaman, onu artık unutma ihtimaliniz çok daha düşük olacak. Zaten hep hatalarımızdan öğrenmiyor muyuz?
 2. Bu işlemi birkaç defa yaptıktan sonra kendinize daha fazla yüklenmeyin. Mutlaka
  ara verin ve bu arada gerçekten de ezberlemek zorunda olduğunuz kelimelere bakmayın! Mesela yemek yiyin, bir müzik açın,kedileri sevin…
 3. Kelimeleri liste halinde anlamsızca yazıp oradan ezberlemenin bir anlamı yok. Kelimeleri anlam bakımından gruplandırın. Gruplandırmayı istediğiniz gibi yapabilirsiniz, mesela doğa ile ilgili kelimeler vb.
 4. Ezberlemek zorunda olduğunuz kelimeleri kullanmaya çalışın. Örneğin; aralarından 10 tanesini rastgele seçip anlamlı bir hikaye yazmaya çalışın. Bir başka tavsiyemiz de, kelimeleri mutlaka hayatınızla ilişkilendirmeniz. Böylece çağırışım yolu ile kelime hafızanıza daha iyi oturacaktır.
Formula Lingua

Yorumlar

 1. Emre Bey - 18/02/2020 at 14:50

  Emeğinize sağlık hocam. Güzel bir yazı olmuş. Ben de Blarma kelime ezberleme programını hızlı ve kalıcı kelime ezberlemek isteyen herkese tavsiye ederim. İyi çalışmalar dilerim.

  Reply

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by