PTE Nedir?

PTE ACADEMIC Sınavı (Pearson Test of English Academic), dünyada pek çok köklü ve saygın üniversitenin lisans/yüksek lisans başvurularında İngilizce seviyesini ölçmede geçerliliğini tanıdığı bir akademik ingilizce yeterlik sınavıdır.

Dijital tabanlı bir sınav olan PTE ACADEMIC, sınav notlarının 5 gün gibi kısa bir sürede açıklandığı hızlı sonuç sistemi ve teste katılım için sunduğu esnek takvimli özelliği ile diğer İngilizce sınavlarından farklı bir yapıya sahiptir.

PTE’ye kimler katılabilir?

ÖSYM tarafından tanınan bir dil sınavı olan PTE ACADEMIC’e gerek ülkemizdeki üniversitelerin İngilizce hazırlık sınıfından muaf olmak isteyen gerek yurtdışında lisans veya yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler katılabilirler.

PTE Sınav içeriği nasıldır?

PTE ACADEMIC sınavı, tek oturumda 3 saat süren, konuşma, yazma ve dinleme becerilerini ölçen 3 bölümden oluşmaktadır.

KONUŞMA-YAZMA BÖLÜMÜ: 1 saat 15 dakika süren bu bölümde katılımcının, konuşma alanında sesli okuma, bir cümleyi tekrarlama, bir görseli betimleme, anlatılan bir konuyu tekrar anlatma, yöneltilen sorulara cevap verme yetenekleri, yazma alanında ise bir metni özetleme, ana ve yan fikirleri kavrama ve kompozisyon yazma becerileri test edilir.

OKUMA BÖLÜMÜ: 40 dakika süren bu aşamada, adayın bir okuma parçası ile ilgili tek ve çoklu cevaplı soruları yanıtlaması, bir metni oluşturan paragrafların düzenlenerek sıraya konulması ve metin içerisindeki boşlukların bütünsel anlamdan yola çıkılarak tamamlanması beklenmektedir.

DİNLEME BÖLÜMÜ: Dinleme aşaması 1 saat sürer ve katılımcının dinletilen bir metni veya diyaloğu özetleme, ilgili soruları yanıtlama, işitilen ifadelerle boşluk doldurma, eksik, yanlış veya konu dışı kelimeleri tespit etme ve dikte edilen bir parçayı doğru yazma yetenekleri ölçülür.

Formula Lingua’da skor odaklı, hedefe yönelik PTE hazırlık programları

Formula Lingua’nın, bire bir veya grup özel dersi şeklinde gerçekleşen PTE sınavı hazırlık eğitim programlarına katılabilmek için, adayın orta seviye ya da üzeri bir İngilizce bilgisine sahip olması gerekir. Bu sebepten ötürü eğitimlere başlamadan önce, Formula Lingua seviye belirleme testi yaparak, hem yazılı hem de sözlü olacak şekilde, adayın seviyesini ölçer. Adayın arzu edilen seviyede olmaması durumunda ise, aday Genel İngilizce Eğitimlerine aktarılır.

PTE sınavına hazırlıkta, sınav taktiği ve de öğrencinin zamanı doğru kullanması gibi ilkeler gözetilir. PTE sınavı, klasik bir sistemle gerçekleştiği için, öğrencinin yazılı ve sözlü olarak, zengin bir dil kullanması, yeterli kelime haznesi olması ve de karmaşık durumlarda kendini rahatça ifade edebilmesi hedeflenir.

Öğrencilere, 5 önemli ana kolu kapsayacak bir şekilde eğitim sunulur.

  • Uzun ve karmaşık metinleri okuma ve anlama
  • Kelime haznesini geliştirme
  • Yazma becerilerini geliştirme
  • Dinlediğini anlama
  • Konuşma becerilerini geliştirme

PTE sınavına hazırlıkta sunulan imkanlar nelerdir?

  • Sadece ileri İngilizce seviyesine sahip olmasının yanı sıra, PTE konusunda uzman hocalar ile eğitim imkanı
  • Öğrencinin güçlü ve zayıf yönlerine yönelik bir çalışma
  • Hedefe yönelik ve skor odaklı bir program
  • Sınav alışkanlığını kazandırmaya yönelik bir eğitim sistemi
  • PTE’ye uygun konularla ilgili zengin materyaller
İngilizce

İngilizce

Bire bir ve grup özel derslerle İngilizcenizi üst seviyelere taşıyın! Devamını Oku..

Mesleki İngilizce

Mesleki İngilizce

İş hayatınızda İngilizceyi daha aktif kullanın!

Devamını Oku..
Ön Kayıt Formu

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by