Şirket içi Dil Eğitimi Nasıl Daha Verimli ve Motive Edici Olabilir?

Şirket içi Dil Eğitimi Nasıl Daha Verimli ve Motive Edici Olabilir?

Şirketler için en büyük zorluklardan biri de iş gücünü motive etmektir. Çalışanlar tüm iş günü boyunca aynı işi yaptıklarından, onların ilgisini yüksek tutmak ve ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını sağlamak zorlaşır.Bu sorunun çözümü şirket içi dil eğitimidir.

Şirket içi dil eğitimi yeni becerileri öğrenmek veya var olan becerileri geliştirmek, bu kısır döngüyü rahatlatacak ve iş gücünü ileriye götürecektir. Eğitim çalışanların sıkılmalarını önleyerek onlara fayda sağlar ve genel olarak şirket verimliliğini arttırır.

Dil Eğitimi, En Yüksek Çalışan Faydaları arasında

Şirketler çalışanları ellerinde tutmak için çeşitli imkânlar sunabilir ancak sunulan bu imkânların hangisinin çalışanları en çok motive ettiği ve hangisinin en etkili sonucu verdiğini anlamak önemlidir. Iveta Němečková’nın ”Orta Avrupa İş İncelemesi” için yaptığı bir araştırma; çeşitli motivasyon araçlarının içinden, işveren tarafından ödenen dil eğitiminin (hastalık izni ve emeklilik fonunun ardından) en çok tercih edilen üç faydadan biri olduğunu ortaya koymuştur.

Özellikle bir ekonomik kriz sonrasında şirketler, çalışanların dil eğitimi ile ilgili maliyetleri düşürmeye karar verebilir, ancak bunun etkileri uzun vadede ciddi olabilir. Bu, çalışanların beceri, üretkenlik ve şirkette kalma oranlarında azalmaya neden olabilir.

Dil eğitimi imkânı sunmak, motivasyonu yüksek çalışanların, daha fazla kariyer yapma olanakları sunan başka şirketlere geçmelerini engellemek için bir yol olabilir.

Şirket içi Dil Eğitimi Yüksek Motivasyonlu Kişilerin İlgisini Çekiyor  

Şirket çapında bir öğrenme girişimi, iş gücünü meşgul etmek ve performansı artırmak konusunda herkes için yararlıdır. Bununla birlikte, zaten motive olmuş ve öğrenme tutkusu sergileyen çalışanlar üzerinde büyük etkiye sahiptir.

New York Times’dan Brad Stone, ‘’Google Nasıl Çalışır’’ adlı incelemesinde belirttiği gibi, bu çalışanlar  “şirketlerin işe alması ve elinde tutması gereken kişilerdir… ancak şirket içindeki gerçek yaratıcıların yüksek maaş ve köşe ofisleri gibi yan avantajlar ile gözleri kamaşmaz“. Yenilikçi, prestijli Google gibi işverenler, öğrenmeye hevesli ve kendilerini geliştirmeye açık olan çalışanları ararlar.

Bu tip çalışanların potansiyelini göz ardı etmek şirketler için zararlı olur. Bunun yerine, şirketler, ilgi çekici bir dil eğitimi sistemi vasıtasıyla kendiliğinden motive olmuş çalışanların ilerlemesini desteklemelidir.

Çalışanlar için Dil Eğitimi Üretkenliği Doğrudan Artırır

Oldukça üretken bir çalışan, daha az verimli olan meslektaşına oranla aynı süre zarfında iki kat fazla iş yapabilir. Dolayısıyla, şirketlerin kaynakları en aza indirirken genel çıktılarını artırmak için üretken çalışanlar yaratmaları kendi çıkarlarınadır.

Dearden, Reed ve Van Reenen’in verimlilik üzerine yazdıkları çalışmada, artan verimlilik seviyeleri ile eğitim seviyeleri arasında bir korelâsyon olduğunu bulmuşlardır; hatta çalışanların eğitiminin, ücret artışını takiben daha yüksek bir verimlilik seviyesine çıktığını ortaya koymuşlardır. Konings ve Vanormelingen tarafından yapılan ileri araştırma, “eğitimli bir çalışanın marjinal ürünü, eğitimsiz bir işçinin marjinal ürününden% 23 daha yüksek” olduğunu göstermektedir.

Dil eğitimi sağlamak, iş gücünüzün üretkenliğini artırır. Öğrenmeyi seven kişileri cezp eder, çalışanların şirkette kalmalarına, daha hızlı ve doğru bir şekilde çalışmalarına yardımcı olur. Çalışanlarınızın maksimum verimlilik seviyelerine ulaşmalarını sağlayacak ve firmaya bireysel katkılarını hemen arttıracaktır.

Şirket içi dil eğitimi yalnızca mevcut çalışanları motive etmekle kalmaz aynı zamanda kişisel hedefleri sürekli öğrenmek olan en yetenekli kişileri de çeker. Bu nedenle, şirketler için dil eğitimi vermek ve bunu sürdürmek çalışanlara sunulan değerli bir imkân olması açısından her zaman önemlidir.

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by