Yabancı Dilde Deyimleri Öğrenmek

Bir dili öğrendiniz, artık tüm dilbilgisi kurallarına hakimsiniz. Ama dilin günlük kullanımı içinde geçen deyimler konusunda, çok fazla bilgi sahibi olmadığınız için bir yabancı ile konuştuğunuzda anlayabilmekte kimi zaman sorunlar mı yaşıyorsunuz?

İleri seviyedeki yabancı dil eğitimleri açısından, deyimler deyimlerönemlidir. Özellikle, öğrendiğiniz dili ana dil olarak kullanan yabancılarla aranızda yazılı ve sözlü iletişimlerde bulunuyorsanız ya da yurtdışında yaşamanız söz konusu ise, deyim bilgisine gerek duyabilirsiniz. Çünkü ana dilde konuşan insanlar, mutlaka deyimlere başvuracaktırlar.

Deyimleri bir dilden ayrı olarak düşünebilmemiz mümkün değildir. Sonuçta bir dili iyi derecede biliyor olmanız için, mutlaka o dilin kelimeleri ve dilbilgisi kuralları dışında, deyimler ve de günlük kullanımlar alanında yetkin olmanız gerekmektedir. Yeterince yetkin olmadığınız durumlarda, başarısız iletişim durumları ortaya çıkabilir.

Deyim öğretimi için yararlı bir temel oluşturmak ve daha kolay öğrenme sağlamak amacıyla deyim öğretiminde uygulanabilecek teknikleri Formula Lingua olarak şöyle sıralayabiliriz:

  1. Karikatürlerden, televizyon programlarından, paragraf içerisinden deyim çıkartma ve tartışma
  2. Belli ölçütlere göre sınıflandırma, bağlamdan yola çıkarak bir ifadeyle paragrafı tamamlama
  3. Durumsal resimler, diyaloglar hazırlama
  4. Deyimlerin gerçek ve mecazi anlamları arasındaki farkı göstermek için uygun resimler yapma
  5. Gerçek ve mecazi anlam arasındaki farkın yarattığı komik durumları kullanma
  6. Derste metin bağlamıyla ilgili, resimlerden ve kavramlardan yola çıkarak deyim öğretimi yapma
  7. Deyimleri, konuşma ve yazıda neden kullanıldıklarını öğrencilerle tartışma;
  8. Deyimleri kısa paragraf veya diyalog içerisinde, bağlam bilgisi oluşturarak sunmak

Yukarıda sıraladığımız yöntemlerle, geliştirmek istediğiniz yabancı dil bilginizi daha ileri seviyelere taşıyabilir ve o dile, tıpkı ana dil olarak konuşanları gibi hakim olabilirsiniz!

Formula Lingua

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by