Yabancı Dili Aktif Öğrenme Nedir?

Yabancı Dili Aktif Öğrenme Nedir?

Tekrarlama öğrenmenin anasıdır!

Öğrenmek istediğiniz şeyleri tekrarladığınız sürece, her şey güzel ve kusursuzdur.
Ama bir saniye dürüst olalım. Konuşmalar sırasında öğrendiğiniz dildeki kelimeleri ne kadar kolay hatırlayabilirsiniz?
Ne kadar sıklıkta zihniniz durur? İhtiyacınız olan kelimeyi umutsuzca hatırlamaya çalışırsınız, ancak bir türlü bulamazsınız. Doğru değil mi? Dolayısıyla sorun, düşündüğümüzden biraz daha karmaşık olabilir.
Öğrenmenin ne anlama geldiğini gözden geçirin ve sadece tekrarlamanın neden yeterli olmadığını açıklamak için biraz daha derine inelim.

Aktif ve Pasif Tekrarlama

Pasif tekrar sizce dil öğrenimi bağlamında ne demektir? Elde ettiğiniz bilgileri yeterince faaliyete geçiremediğiniz anlamına gelir. Okuma ve dinleme gibi aktiviteler bu kategoriye girer. Bu aktiviteler dil öğrenmek için son derece önemli ve gereklidir.

Ama insanların çoğu öğrenme tarzı olarak (dilde de sadece okuyup dinlemeyi ) pasif öğrenmeyi var sayar.
“Peki, pasif öğrenme neden iyi değildir” diye sorabilirsiniz. Mesela 2 yıldan beri dil eğitimi görüp kendini yazılı ve/veya sözlü bir şekilde ifade edememek pasif öğrenme metodunun bir ürünüdür!

Aktif Öğrenme Piramidi

Bilim pasif öğrenme konusunda çok nettir. Uzun zamandan beri pasif öğrenmenin, bilginin uzun süreli bellekten çağrılmasına çok az etkisi olduğu ispatlanmıştır. (Craik & Watkins, 1973)
Peki, etkili öğrenme nasıldır? Etkili öğrenme piramidine bir göz atalım:

ogrenme-piramidi
Öğrenme ve dinlemenin akılda kalma oranlarında en altta olmasının iyi bir nedeni vardır.

Etkili öğrenme çaba gerektiren hatırlamaya ihtiyaç duyar.

Bu kural her zaman geçerlidir..

Bir dili hızlı öğrenmek isterseniz öğrenmenizi de kontrol altına almak zorundasınız. Kontrolsüz olduğunda, öğrenme fırtınanın ortasında yelkensiz bir tekne gibidir. Her hangi bir yön duygusu olmadan bir yerden diğerine savrulursunuz. Oysa bu teknenin bir kaptana ihtiyacı var! O da sizsiniz!

O zaman çaba gerektiren hatırlama ne demektir?
Bu, bir bilginin hatırlanmasına veya bir becerinin icra edilmesine ne kadar çok çaba harcarsanız bunun o kadar öğrenmeyi olumlu etkilediği anlamına gelir. (”Akılda kalmasını sağla: Başarılı Öğrenmenin Bilimi ”- Peter C. Brown, Henry L. Roediger III ve Mark A. McDaniel)

Aktif öğrenimin etkililiğini doğrulayan birçok çalışma var.
İşte bazı yeni araştırmaların sonuçları:

Çaba gerektiren bilgi alımını (örneğin; kısa cevap) içeren testler, tanımayı gerektiren testlere oranla daha iyi akılda tutma oranını teşvik eder. (Larsen ve ark., 2008)

 

Bilginin çaba göstererek alınması, hiçbir teste yapılmamasına kıyasla 1 ay sonra hatırlamayı geliştirir. (Butler ve Roediger 2007)

Bu stratejileri birlikte kullanabileceğinizi belirtmek gerekir.

Bilgi nasıl aktarılır?

Her şeyden önce basit bir matematik yapalım.
Aktif öğrenmeyi göz önünde bulundurarak şu sonuca varabiliriz:

hafiza
1 dakikalık konuşma 5-7 dakikalık okuma / dinleme değerindedir. (Konuşmanın faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin). Yani aktif öğrenmeye mutlaka zaman ayırın, aktif öğrenme farkında olmadan, kasıtsız bir şekilde dili benimsemenizi ve uzun süreli hafızanızı geliştirmenizi sağlar.

 

Kasıtsız Öğrenme Ne Demektir?

Bu gerçekten büyüleyici bir öğrenme türüdür.

Kasıtsız öğrenme yanlışlıkla kelimeleri öğrenirken gerçekleşir. Belirli bir bilgiyi belli sayıda tekrar etmenin getirisidir.

Ayrıca hemen hemen her dil öğrenenin  stratejilerinden biri olması da söz konusudur.
Araştırmalar (istemeden) bir bilgiyi uzun süreli belleğinize koymak için 20 ila 50 kez tekrarlamanız gerektiğini göstermektedir. 20 ila 50 kez! 

Elbette bazıları 20-50 tekrarlamanın o kadar çok olmadığını söyleyebilir. Sonuçta, kapsamlı bir şekilde okursanız ve dinlerseniz, bir süre sonra bu tekrarlara ulaşırsınız.

Peki bu kelimelerinizi belleğinize yerleştirmeniz için yeterli midir? Hayır! Çünkü bu şekilde kelimeleri bağlamsal olarak öğrenme şansınız azdır. Kelimelerin anlamı dinlediklerinizden veya okuduğunuz metinlerden çıkarabilirsiniz, ancak tahmininizin yanlış olma ihtimali de vardır.
Gördüğünüz gibi pasif öğrenme dil öğrenenlerin büyük günahıdır!

 

Formula Lingua

Almanca

İngilizce

Fransızca

Kurumsal Eğitimler

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by