Yeni Bir Dil Öğrenmek için 6 Sebep

 

yeni bir dil öğrenmek i

 

Yeni bir Yabancı Dil Öğrenmek

Dil öğrenmek kimi zaman zorlu bir süreç ama dil öğrenmenin size katabileceklerini göz önünde bulundurursak, tüm zorluklara katlanmaya değer. Bir dil öğrenerek yaşamınızı, iş hayatınızı ve hatta dünyaya bakışınızı da değiştirebilirsiniz.

Dil öğrenmenin faydaları saymakla bitmez aslında ama size en az 6 sebep sayabiliriz:

 

  1. Yabancılarla sohbet edebilmek

Öğrendiğiniz dilin konuşulduğu ülkeye gittiğinizde, yeni insanlarla tanışabilir ve onlarla sohbet edebilir, arkadaşlık kurabilirsiniz. Böylesine bir tecrübe, size yeni bakış açıları kazandıracak, kültürel anlamda daha da zengin bir birikime sahip olma fırsatı verecektir. Ne demiştik: ‘Dilinizin sınırları, dünyanızın sınırlarıdır.’

 

  1. Dünyada olup bitenlerden haberdar olma / Araştırma Özgürlüğü

Dış basını takip ederek dünyada olup biten politik, kültürel gelişmeleri başka bir gözden de takip edebilirsiniz. Böylece konular hakkında toplayabileceğiniz daha çok bilgi ile yeni fikirler edinmek ufkunuzu daha da genişleyecektir.

Ayrıca eğer bir akademik araştırma ya da çalışma yapıyorsanız, yabancı dile ihtiyaç duyma ihtimaliniz çok yüksek. Yabancı dil bilginiz sayesinde daha kapsamlı araştırmalar yapabilir, farklı kaynaklara başvurabilirsiniz.

 

  1. Kariyerde başarı

İyi bir kariyerin olmazsa olmaz şartı, en az orta seviyede İngilizce bilmektedir, hatta tercihen İngilizce dışında bir dil daha bilmektir. Yabancı dil öğrenmek kariyer basamaklarını çok daha kolay tırmanmanızı sağlayacaktır. Eğer kurum sahibi iseniz de aynı şey geçerli, ticari gelişmeleri takip edebilmek, dış pazarla iletişim kurabilmek için mutlaka yabancı dil bilmeniz gerekiyor.

 

  1. Sosyal Beceriler & Sağlık

Birçok araştırma gösteriyor ki, dil öğrenmek hafızayı güçlendiriyor. Alzheimer riskini azaltıyor, ayrıca çok dilli insanların sosyal becerileri çok daha ileri seviyede, çünkü daha girişken ve diğerlerine karşı daha toleranslı olabiliyorlar. Yani dil öğrenmek beyninize iyi geldiği gibi, ruhunuza da iyi geliyor 🙂

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2014/06/140602_ikinci_dil

 

  1. Etkileyici

Dil bilen insanlar kesinlikle etkileyicidir. Siz de ana dili dışında başka bir dili akıcı bir şekilde konuşabilen birisinden etkilenmez misiniz?

20 dil konuşan Tim’in videosunu izleyip karar verebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=FOiXtWcQ8GI

 

  1. Göç etme ve Seyahat Özgürlüğü

Dil bilginiz sayesinde farklı yerlere seyahat etmekte zorluk çekmezsiniz. Üstelik yurt dışında eğitim ve kariyer fırsatlarını yakalayabilir, kendinize farklı bir ülkede yeni hayat kurabilirsiniz. Dil bilmek kesinlikle özgürlük getirir!

 

Formula Lingua

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by