Yurt dışında dil öğrenmek ne kadar zaman sürer?

Yurtdışında dilDil öğrenmenin en etkili yolu mutlaka o dilin konuşulduğu ülkede yaşamaktır. Çünkü bütün gün, her türlü koşulda, o dille iç içe olmak ve hatta bazen konuşmak zorunda kalırsınız.

Bu konuyla ilgili dikkatinizi çekmek istediğimiz bazı noktalar var:

Yurt dışında olmanız hemen dil öğreneceğiniz anlamına gelmiyor!

Yurt dışında yaşayıp yaşadığı ülkenin diline ait sadece birkaç kelime öğrenip hayatını sürdüren insanlar var. Mesela Almanya’daki bazı Türk ailelerinde bu durum oldukça rastlanıyor!

Yurt dışında gerçekten dil öğrenmek istiyorsanız, sadece ana dilinizi konuşan insanlarla iletişim kurup kapalı bir çevre içinde zamanınızı geçirmeyin. Ayrıca eğer İngilizce bilginiz varsa ve öğrenmek istediğiniz dil İngilizceden başka bir dil ise, İngilizcenin dünyanın her yerinde, hemen hemen az ya da çok biliniyor olmasından kaynaklanan konforuna kaçmayın. Örneğin Almanca öğrenmek için gittiğiniz Almanya’da, İngilizce değil, Almanca iletişim kurun.

Gitmeden önce temel bilgi edinin!

Yurt dışında bir dili, hiçbir ön bilginiz olmadan öğrenmeniz çok kolay değildir ve hatta bu durum motivasyonunuzu da kırabilir. O bakımdan, öğreneceğiniz ve gittiğinizde her şekilde maruz kalacağınız dilin temel dilbilgisi kurallarını ve temel kelime dağarcığını öğrenmeniz oldukça faydalıdır. En azından, yemek siparişi verme, adres sorma, yol tarifi gibi alanlarda, o dilde hakimiyetiniz olmalı, yoksa hep belirli bir çevrenin içinde tıkılıp kalabilirsiniz, en baştan iletişim kurabilir şekilde olmakta kesinlikle fayda var! Bunun için yurt dışına taşınmadan önce, temel bir dil eğitimi alabilirsiniz.

Ne kadar zaman sürüyor?

Yukarıda da değindiğimiz üzere, o dili öğrenmeniz, biraz da sizin iletişim çabalarınıza bağlı. Eğer temel bir önbilgi ile yurt dışına gidip o ülkede yabancı dilde iletişim kurmayı denerseniz, o dili hemen hemen 1 yıl sonra iyi derecede öğrenmiş durumda olacaksınızdır. İyi derecede derken kastetmek istediğimiz, havadan sudan konuşmanın daha ötesinde, daha karmaşık konular hakkında takılmadan konuşmanızdır.Yurtdışında dil öğrenmek

Ama yine de belirtmek isteriz ki, bu durum sizin o dille ne kadar ilgili olduğunuz ve o dilde ne kadar konuşmaya çalıştığınızdır. Eğer her gün saatlerce o dilde konuşmaya çabalarsanız, bu süre 3-5 aya kadar kısalabilir. Ayrıca, o dilin ne kadar zor olduğu da büyük önem taşımaktadır, örneğin Fransa’da Fransızca öğrenmeniz ile Çin’de Çince öğrenmenizi kıyaslayamayız.

Dönüm Noktaları!

Yurt dışına, orada öğreneceğiniz dildeki temel bilgileri önceden edinerek gittiğinizi ve o ülkede de her gün o dilde konuştuğunuzu varsayarak ancak şu şekilde gelişiminizi tahmin edebiliriz:

Birkaç hafta sonra biraz daha iyi anlamaya ve konuşmaya başlarsınız.

2 ay sonra bir ana dil konuşmacısıyla günlük konularda iletişim kurabilirsiniz ama genelde basit kelimeler ile ve de yavaş konuşarak. Biri sizinle hızlı konuştuğunda ve çevrenizde konuşulanların bir kısmını hala anlamıyor olabilirsiniz.

6 ay sonra daha karmaşık konular hakkında o dilde, akıcı bir şekilde konuşabilirsiniz. Ama mutlaka dilbilgisi hatalarınız ve kelime eksiklikleriniz olacaktır.

7-9 ay sonra artık o dilde düşünebiliyor olacaksınız, hatta gördüğünüz rüyalardaki konuşmalar bile o dilde olabilir!

10 ay ve sonrasında sorunsuz bir şekilde, o dilde çoğu konu hakkında konuşabilirsiniz ama bundan sonraki gelişmeler yine size bağlı. 10 ay ve sonrasında kelime dağarcığınızı mutlaka geliştirmeye özen gösterin.

Ama bu gelişmelerin size tamamen uyacağına dair her hangi bir garanti verilmesi mümkün değildir. Yurt dışında birkaç ay içinde çok büyük gelişmeler gösterenler de olabilir, tek bir kelime bile öğrenmeden dönenler de.. Bunların hepsi, yurt dışındaki yaşam koşullarınıza, iletişim kurduğunuz insanlara, sizin çabalarınıza ve dil öğrenme şeklinize bağlıdır.

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by