Yurt dışında Yeni Bir Hayat İçin İlk Yapmanız Gereken Şey!

yeni bir hayat

Yurt dışında yaşamak ve orada bir hayat tutunmak hedefinde iseniz, aşmanız gereken ilk engellerden biri de dil engeli olacaktır. Günlük hayatınızı sürdürebilmeniz, yurt dışında iş bulabilmeniz ve/veya eğitim görebilmeniz için yapmanız gereken ilk şey en azından iyi bir İngilizce bilgisine sahip olmak ve o bilginizi de o ülkeler tarafından tanınan dil sınavlarıyla belgelemek olacaktır.

Ama eğer İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamayı hedeflemiyorsanız, Almanca İspanyolca, İtalyanca, Fransızca gibi Avrupa dillerinden birini mutlaka öğrenmeniz gerekebilir. Özellikle Almanca ve Fransızca, Avrupa’da en yaygın olarak konuşulan dillerden ve bu dillerin konuşulduğu ülkelerin iş ve eğitim anlamında sundukları imkanlar çok daha fazla. Örneğin hem Almanca hem de Fransızcanın konuşulduğu İsviçre, Avrupa’nın en refah ülkeleri arasında yer almakta. Özellikle Almanya ve Fransa, ana dillerine en çok önem veren ülkeler ve göçmenlik alanında mutlaka dil yeterliliği aramaktadır.

Bunların dışında, Danimarka, Hollanda, İsveç, Norveç gibi refah düzeyi en yüksek ülkelerde en çok konuşulan dil yine İngilizce. Avrupa’da en iyi İngilizce eğitimin olduğu, nüfusun İngilizce bilme oranı en yüksek olan ülkeler de bunlar.

Neler Öneriyoruz?

Eğer herhangi bir yabancı dil bilginiz yoksa, en başta İngilizce öğrenmenizi öneririz. İngilizce bilginiz, okul yıllarda kaldıysa ve aktif olarak İngilizce pek kullanma fırsatınız olmadıysa mutlaka bu alanda çalışmalara başlayın.

Yurt dışında yaşama hedefi olan biri olarak, yabancı kültürlere alışmak ve yabancılarla olan iletişimi tecrübe etmek açısından, yabancı dil eğitiminizi, mutlaka ana dili geliştirmek istediğiniz dil olan bir eğitmenden eğitim almanızı öneririz. Böylelikle özellikle konuşma, dinleme, telaffuz gibi sorunları da daha hızlı bir şekilde çözme fırsatınız olacaktır.

Fazla zamanınız yoksa, yabancı dil ile ilgili olan sorunlarınızı hızla çözmek istiyorsanız, mutlaka küçük gruplarda ya da özel derslerle yabancı dil eğitimi alın. Kalabalık kurslar, ekonomik açıdan size daha cazip gelse bile, ilerlemeniz çok daha yavaş olacaktır. Arzu ettiğiniz ders programı ve de size uygun yabancı öğretmen gibi fırsatlardan mahrum kaldığınız için mağdur olabilme riskiniz çok daha yüksek. O bakımdan bir kursa çakılıp kalmak yerine, butik ve size özel eğitimleri tercih edin. Burada bilgi alabilirsiniz.

Girmeniz gereken sınavlar:

IELTS (İngilizce): Bu sınav Avustralya, İngiltere, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’daki tüm kurumlar tarafından tanınır.Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde de kabul görülür. Eğer Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada’ya göçmenlik başvurusunda bulmak hedefindeyseniz, bu sınavı geçmeniz şart olacaktır. IELTS sınavı ileri İngilizce bilgisi gerektirmekte ve klasik sınav şeklinde uygulanmaktadır.

TOEFL (İngilizce): Özellikle ABD’de yaşama gibi bir amaç içindeyseniz, sizin için gerekli sınav TOEFL’dır. TOEFL Amerikan İngilizcesini ölçen, iyi derecede İngilizce bilgisi gerektiren bir sınavdır. Dünyanın birçok ülkesindeki şirket ve başta Amerikan olmak üzere İngilizce eğitim veren kurumlarca tanınır.

BULATS (İngilizce): Bu sınavın özelliği iş dünyasına hitap etmesidir. İleri derecede İngilizce bilgisi gerektiren bu sınav, iş hayatında gerekli olabilecek İngilizce bilgisine sahip olup olmadığınızı ölçer. Uluslararası alanda faaliyet gösteren ve birçok ülkede lokasyonları bulunan tanınmış firmalar iş kabulde bu sınavı şart koşmaktadır. O bakımdan Alcatel, BP, British American Tobacco, Cadbury, Citibank, Colgate-Palmolive, Compaq Deloitte & Touche, DHL, Disney, Eczacıbası, Total General Electric, GlaxoSmithKline, Guinness Heinz, HSBC, IBM, Johnson & Johnson, Kodak, KPMG, L’Oreal, Motorola, Nestlé, Nokia, Pfizer, Philips, Pricewaterhouse Coopers Procter & Gamble Reuters Roche, Shell, Vodafone, Volvo gibi dünyanın birçok ülkesinde ofisleri bulunan şirketlerde kariyer hedeflerinizi BULATS sınavını geçmeden gerçekleştiremezsiniz.

PTE Academic (İngilizce): Yurt dışındaki üniversitelerde lisans ya da lisansüstü derece eğitim görmek ve de akademik kariyer yapmak istiyorsanız, bu sınava, akademik olarak İngilizce bildiğinizi ölçtüğü için mutlaka hazırlanmanız gerekiyor. İleri seviyede İngilizce bilgisi gerektiren ve bilgisayar destekli gereken bir sınavdır.

DELF/DALF (Fransızca): Fransızca bilginizi ölçen dünyanın bu alandaki en geçerli sınavlarıdır. İsviçre, Fransa ve Kanada gibi Fransızca konuşulan ülkelerde yaşamak istiyorsanız, günlük Fransızca bilginizi pekiştirmenin yanı sıra, bu sınavlarla Fransızca bilginizi, gittiğiniz ülkedeki kurumlara sunabilmek için belgelemeniz gerekmektedir. DELF ve DALF sınavları 6 adet diplomadan oluşmaktadır: DELF A1, DELF A2, DELF B1, DELF B2, DALF C1, DALF C2. Fransızca seviyeniz hangisine yakınsa, o seviyedeki sınava girip diplomanızı alabilirsiniz.

TestDaF (Almanca): Almanca konuşulan tüm ülkelerdeki akademik kurumlar tarafından mutlaka şart koşulan bir sınavdır. Almanca dilinde üniversite eğitimi alma hedefinde iseniz, orta seviyenin üzerindeki bu Almanca sınavından gerekli puanı almanız gerekmektedir. Alman Üniversiteleri, size kabullerini iletmeden önce, mutlaka bu sınav belgesini talep edecektir.

Goethe Institut ve Telc Sınavları (Almanca): Goethe Enstitüsü’nün ve de Telc’in hazırladığı ve Alman kuruluşlar tarafından kabul gören Almanca sınavlarına girerek seviyenize göre Almanca bilginizi belgeyebilirsiniz. Konuşma, Yazma, Dinleme gibi birçok alanı kapsayan bu sınavlar, eğer Almanya, İsviçre, Avusturya gibi ülkelerde yaşamak istiyorsanız mutlaka sizi ilgilendirmektedir. Bu arada şunu da belirtmek isteriz ki, bu sınavların Avusturya için olan karşılığı ÖSD sınavıdır, ÖSD sınavına hazırlık bu bakımdan Avusturya’da yaşamak, eğitim görmek ve kariyer yapmak isteyenler için gereklidir.

BULATS (Almanca): Almanya’da iş bulabilmek için bu sınavla dil bilginizi belgeyebilirsiniz. BULATS sınavı, tıpkı İngilizce versiyonunda olduğu gibi Almanca dilinde de, iş dünyasındaki dil yeterliliğini ölçmektedir. Almanya, Avusturya ve İsviçre’de kurumsal hayata sahip olmak arzusundaysanız, iş Almancası hazırlıklarına başlamanızı öneririz.

DSH (Almanca): Almanca bildiğinize dair alabileceğiniz en yüksek diploma seviyesi. En az C1 seviyesinde Almanca biliyorsanız, bu sınava girebilirsiniz. Ömür boyu geçerli olacak olan bu diploma, Almanya’da göçmenlik başvurusu, çalışma izni vb. gibi konularda hep kapınızı açacaktır.

Cevapla

Open chat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by